Zástupci budoucí středočeské koalice dokončili jednání o programu

foto Ilustrační foto - Strany ve středních Čechách se dohodly na složení nové krajské rady. Hejtmankou bude lídryně STAN Petra Pecková (na snímku ze 4. října 2020).

Praha - Ve středních Čechách skončilo jednání o programu budoucí koalice STAN, ODS, Pirátů a Spojenců pro Středočeský kraj. Zástupci stran dnes doladili text programového prohlášení a návrh koaliční smlouvy, v příštích dnech dokumenty projednají stranické orgány. Nejvíc času zabere desetidenní krajské fórum Pirátů. Poté chtějí lídři svolat tiskovou konferenci a na ní podepsat koaliční smlouvu, řekla dnes ČTK volební jednička STAN a budoucí hejtmanka Petra Pecková.

Zástupci stran minulý týden pracovali v odborných týmech na programových prioritách. Na pracovních setkáních dávali dohromady jednotlivé body programového prohlášení. Dnes podle Peckové prohlášení dopracovali do finální podoby. Projednat by ho nyní měli spolustraníci, v úterý se jím má například zabývat klub zastupitelů za STAN, obdobné jednání svolala i ODS. V případě pirátského fóra má zabrat sedm dní rozprava a tři dny hlasování.

Koaliční smlouvu podle Peckové nejdřív podepíšou před novináři lídři stran, na ustavujícím zastupitelstvu by se pak měli připojit se svými podpisy i všichni ostatní koaliční zastupitelé.

Budoucí hejtmanka uvedla, že je už od minulého týdne ve spojení s krajským krizovým řízením a dostává pravidelně hlášení související s pandemií koronaviru. Podobně jsou na tom i další členové příští krajské rady. "Ta rozhodnutí samozřejmě ještě nejsou za nás, nicméně už se tím zaobíráme," dodala Pecková.

Vítězní STAN se domluvili na spolupráci s ODS, Piráty a Spojenci pro Středočeský kraj, které tvoří TOP 09, Hlas a Zelení. STAN a ODS budou mít v krajské radě po čtyřech křeslech, Piráti dvě a Spojenci pro Středočeský kraj jedno. Široká koalice se bude opírat o 50 z celkového počtu 65 hlasů v zastupitelstvu. ANO, které dosud ve středních Čechách vládlo, skončí s 15 hlasy v opozici.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je středa 25. listopadu 2020

Očekáváme v 7:00 0°C

Celá předpověď