Lidovci i ODS nevstoupí do jednání o vládě a zůstanou v opozici

foto Ilustrační foto - Sněmovna 19. ledna 2018 odsouhlasila vydání poslanců Andreje Babiše (vlevo) a Jaroslava Faltýnka (vpravo) ke stíhání. Policie bude moci pokračovat ve stíhání premiéra a předsedy hnutí ANO Babiše a prvního místopředsedy hnutí Faltýnka v případu padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo.

Praha - Občanští demokraté dnes zástupcům hnutí ANO zopakovali, že trvají důvody, proč nevstoupí do jednání o vládě. Novinářům to po zhruba hodinové schůzce řekl předseda ODS Petr Fiala. Rovněž lidovci i po dnešním jednání s hnutím ANO zůstanou v opozici. Po zhruba půlhodinové schůzce to řekl předseda strany Pavel Bělobrádek

ODS nevstoupí do jednání o vládě, zopakovala to Babišovi

Občanští demokraté dnes zástupcům hnutí ANO zopakovali, že trvají důvody, proč nevstoupí do jednání o vládě. Novinářům to po zhruba hodinové schůzce řekl předseda ODS Petr Fiala. Uvedl také, že ODS nepodpoří ani žádnou menšinovou vládu ANO. Na jednání podle Fialy nezaznělo, že by hnutí uvažovalo o jiném premiérovi než Andreji Babišovi.

"Přijali jsme pozvání, které přišlo od ANO. Konstatovali jsme, že trvají důvody, proč ODS nevstoupí do jednání o vládě hnutí ANO," uvedl Fiala. Na schůzce podle něj občanští demokraté také konstatovali, že by považovali za dobré, aby se i názorům opozice věnovala pozornost. Připomněl, že hnutí ANO ve Sněmovně nepodpořilo návrhy ODS například na zvyšování obranných výdajů či zrušení zákazu prodeje o svátcích.

Fiala také zopakoval, že mezi parlamentními stranami má hnutí ANO možné bližší partnery. "Je tu mnoho stran, které jsou bližší ANO (než ODS) při hlasování ve Sněmovně nebo programově," řekl. Podle něj to může pro ANO vytvářet nějaký prostor pro jednání o vzniku vlády. Fiala předpokládá, že se Babiš při druhém pokusu o vznik kabinetu pokusí získat většinu ve Sněmovně, zástupci ANO ale dnes občanské demokraty o svých plánech podrobněji neinformovali.

ANO minulý týden neuspělo ve Sněmovně se žádostí o důvěru pro svou menšinovou jednobarevnou vládu, dnes před polednem předal Babiš na Hradě Zemanovi demisi. Prezident ho obratem pověřil jednáním o složení nové vlády a uvedl, že odstupuje od podmínky, aby Babiš mezi poslanci získal většinu. Předseda sněmovního klubu ODS Zbyněk Stanjura to označil za obchod s voličskými hlasy před víkendovou volbou hlavy státu.

Babiš už se setkal se zástupci hnutí SPD, komunisty a sociálními demokraty.

Lidovci i po jednání s ANO zůstanou v opozici

Lidovci i po dnešním jednání s hnutím ANO zůstanou v opozici. Po zhruba půlhodinové schůzce to řekl předseda strany Pavel Bělobrádek. ANO podle něj odmítá splnit podmínku KDU-ČSL, aby ve vládě nebyl žádný trestně stíhaný člověk a trvá na tom, aby premiérem byl předseda hnutí Andrej Babiš. Ten byl obviněn z podvodu v případu financování farmy Čapí hnízdo.

Lidovci už před volbami oznámili, že se nebudou podílet na vládě, ve které by byla trestně stíhaná osoba. Na dnešním jednání potvrdili zástupcům ANO, že tato podmínka trvá. Navrhli přitom, že by v případném koaličním kabinetu nemusili být předsedové žádné ze spolupracujících stran, podle Bělobrádka ale ANO trvá na tom, že Babiš bude premiérem.

KDU-ČSL je podle Bělobrádka připravena i dále jednat, zatím ale nevidí, že by ze strany ANO přišel nějaký průlom. Lidovci přitom kromě personálního požadavku mají pro případný vstup do koalice i programové podmínky a trvají také na tom, že bude garantována jejich důstojná role ve vládě. Bělobrádek upozornil, že lidovci nechtějí opakovat zkušenost z vlády Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD), kdy sociální demokraté ve Sněmovně často hlasovali s KSČM a proti svým koaličním partnerům z KDU-ČSL a US-DEU.

Vývoj kolem sestavování vlády bude podle lidovců záležet i na výsledku prezidentských voleb. Místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka v této souvislosti kritizoval prezidenta Miloše Zemana za jeho výrok, že v případě neúspěchu ve volbách nebude trvat na svém dva týdny starém požadavku, aby mu Babiš před jmenováním premiérem předložil podpisy 101 poslanců.

"Je evidentní, že pan prezident Zeman rezignoval na to, aby v České republice vznikla standardní většinová vláda. Myslím si, že to je velice důležitý vzkaz pro voliče před druhým kolem (prezidentských voleb)," řekl Jurečka.

Podle Bělobrádka je ale velmi těžké spekulovat o tom, jak se Zeman nakonec zachová. Zopakoval prezidentův výrok, že "jen idiot nemění svoje názory", podle něj se Zeman těmito slovy často řídí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je čtvrtek 15. listopadu 2018

Očekáváme v 7:00 1°C

Celá předpověď