Zásobování Kyjeva podle Klička funguje, zůstávají v něm dva miliony lidí

foto Starosta Kyjeva Vitalij Kličko (vpravo) a jeho bratr Vladimir Kličko na radnici v Kyjevě. (27. února 2022)

Kyjev - Kyjevský starosta a bývalý boxerský šampion Vitalij Kličko dnes uvedl, že zásobování metropole nadále funguje a lidé mají potraviny a základní zboží na několik týdnů. Z původních 3,5 milionu je nyní ve městě kolem dvou milionů obyvatel, řekl Kličko v rozhovoru s agenturou Reuters.

"Odhadujeme, že v Kyjevě jsou stále téměř dva miliony lidí, a je velmi důležité poskytovat jim služby," řekl Kličko v kyjevském logistickém centru. Spolu s pomocníky tam koordinoval dodávky potravin a léků do obchodů a k lidem, kteří nemohou opustit své domovy.

"Zatím máme elektřinu, topení, plyn, máme vodu," dodal s tím, že zásoby životně důležitého zboží vydrží podle odhadů další zhruba dva týdny. Poděkoval také zemím, které na Ukrajinu posílají zásoby.

Ruská armáda je již na západním a severozápadním okraji Kyjeva, kde se odehrávají těžké boje. Snaží se k městu přiblížit i z východu a severovýchodu. Ukrajinští představitelé tvrdí, že konečným cílem Moskvy je obklíčit Kyjev a zmocnit se ho. Británie uvedla, že ruská armáda se na severozápadě přeskupuje, což by mohlo znamenat přípravu na zahájení útoku během několika dní.

"Cílem (ruské invaze) je hlavní město Ukrajiny, cílem je Kyjev," řekl Vitalij Kličko. "Jsme připraveni naše město bránit."

Stovky tisíc obyvatel Kyjeva uprchly na západ, když se boje přiblížily k okrajům metropole. Připojily se tak k milionům dalších lidí, kteří byli nuceni opustit své domovy v důsledku bojů.

Bratr Vitalije Klička Vladimir, který je rovněž bývalým boxerem, v rozhovoru s Reuters řekl, že někteří Kyjevané odvedli své příbuzné do relativního bezpečí a nyní se vracejí bránit město před ruskými invazními silami.

"Ano, je tu spousta uprchlíků, kteří odešli na západ, ale hodně se jich vrací. Spousta mužů a žen (...) se vrací, aby bránili zemi. Tohle je náš domov. Zůstáváme tady. Nikam neodcházíme," řekl Vladimir Kličko.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pondělí 6. února 2023

Očekáváme v 9:00 -2°C

Celá předpověď