Zásah proti teroristům v Nairobi skončil, mrtvých je nejméně 14

foto Bezpečnostní síly u hotelu v Nairobi, na který zaútočili ozbrojenci z islamistického hnutí Šabáb.

Nairobi - Zásah bezpečnostních složek proti útoku teroristů v Nairobi dnes ráno skončil. Oznámil to keňský prezident Uhuru Kenyatta, podle něhož si útok vyžádal 14 mrtvých. V úterý odpoledne zaútočili ozbrojenci z islamistického hnutí Šabáb na komplex úřadů a hotelů v hlavním městě Keni. Podle předchozích zpráv bylo po útoku do márnic převezeno 15 mrtvých. Stanice BBC s odkazem na zdroj z Červeného kříže hovoří o 24 obětech. Dnes odpoledne se z komplexu ozval další výbuch.

Fotogalerie

Operace skončila dnes v 09:30 místního času (07:30 SEČ), řekl prezident. "Bezpečnostní operace skončila, všichni teroristé byli zabiti. Potvrzujeme ztrátu 14 životů, další lidé jsou zraněni," oznámil prezident a dodal, že evakuováno bylo na 700 lidí. Zdůraznil, že Keňa je právní stát a že bude stíhat všechny, kdo se podíleli na plánování útoku. "Všem návštěvníkům i Keňanům (sděluji): V Keni jste v bezpečí," prohlásil Kenyatta v televizním projevu.

Prezident hovořil k národu ráno, když některé keňské zdroje stále hlásily střelbu z komplexu. V něm jsou kromě napadeného hotelu DusitD2 také úřady, banka, restaurace a bary.

Bezpečnostní síly u hotelu v Nairobi, na který zaútočili ozbrojenci z islamistického hnutí Šabáb. Agentura AP informovala, že vedení hotelu Dusit, které sídlí v Bangkoku, oznámilo, že je útokem zděšeno a že je v neustálém kontaktu s keňskými úřady. Hotel je nyní zavřený a hosté, kteří měli rezervaci, byli přestěhováni do jiných zařízení v Nairobi.

Koordinovaný útok začal v úterý kolem 15:00 místního času. Dnes o půl čtvrté odpoledne se podle agentury AP na místě ozvala nová exploze. Celý komplex tvoří šest budov a policisté v nich nepřestávají pátrat po výbušninách. Policejní velitel oznámil, že útočníků bylo pět a že všichni jsou po smrti. Dodal, že komplex se stále prohledává a že na místě jsou pyrotechnici připravení zneškodnit nevybuchlé nálože. Vyzval veřejnost, aby nepropadala panice, ozve-li se výbuch. Policisté prohledávají domy, ve kterých žili útočníci, a v jednom z nich zatkli muže a dvě ženy.

Bezpečnostní síly u hotelu v Nairobi, na který zaútočili ozbrojenci z islamistického hnutí Šabáb. V úterý odpoledne se exploze ozvala v autě na parkovišti před jednou z budov komplexu. Sebevražedný atentátník se pak odpálil ve vstupní hale hotelu a útočníci přicházející z vyšších pater budovy začali střílet po prchajících hostech. Osm hodin po první explozi vnikla do hotelu speciální policejní jednotka, která měla útočníky zneškodnit poté, co se tam pravděpodobně ukryli. Záběry z bezpečnostních kamer podle médií ukazovaly v prostorách hotelu nejméně čtyři ozbrojence.

Úřady pozdě večer oznámily, že útok skončil. Nová střelba a výbuchy ale byly slyšet i dnes ráno. Speciální jednotka operovala v sedmém patře budovy, obsazené zčásti úřady, zčásti hotelem. Server Daily Nation napsal, že od areálu bylo vidět odjíždět sanitky se zraněnými.

Mezi oběťmi je jeden občan USA. Americká společnost I-DEV potvrdila, že o život přišel jeden ze zakladatelů firmy Jason Spindler, ostatních devět zaměstnanců se podařilo evakuovat. Londýnská společnost Adam Smith International sdělila, že na terase restaurace zahynuli při palbě dva její zaměstnanci.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je neděle 18. srpna 2019

Očekáváme v 11:00 26°C

Celá předpověď