Zásadní omezení předkupního práva spoluvlastníků Senát schválil

foto Bytový dům - ilustrační foto.

Praha - Předkupní právo spoluvlastníků se v občanském zákoníku výrazně omezí. Vrátí se stav, který platil před pěti lety v souvislosti s novým civilním kodexem. V novele to dnes schválil Senát. Předlohu, která také míří například na krátkodobé pronájmy bytů prostřednictvím elektronických platforem, nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.

Zákon předkupní právo spoluvlastníků k převáděným spoluvlastnickým podílům opětovně prakticky zruší. Znovu se omezí jen na případy, kdy spoluvlastníci nemohli svá práva a povinnosti od počátku ovlivnit. Právo bude podle novely i v těchto případech znovu omezeno na půl roku od vzniku spoluvlastnictví. Časové omezení nebude platit ve vztahu k zemědělskému závodu. Předkupní právo bylo obnoveno zhruba před dvěma lety.

Vláda původně navrhovala, aby se předkupní právo vlastníků dalších bytů nevztahovalo na případy, jako jsou parkovací stání v bytových domech. Při prodeji bytu společně se stáním to působí potíže. Sněmovna předlohu upravila.

Vlastník bytu bude muset podle novely předem oznámit správci domu takové podnikání nebo činnosti v bytě, které by mohly dlouhodoběji vést k narušení obvyklého klidu a pořádku v domě. Pro účely vyúčtování služeb bude také muset hlásit počet lidí, kteří například při krátkodobých pronájmech byt užívají. Obě novinky míří na pronajímatele, kteří k pronájmům svých bytů využívají například platformu Airbnb.

Vlastník bytu bude navíc povinen podle novely oznámit všechny zamýšlené stavební úpravy uvnitř obydlí. Povinnost zahrne i takové úpravy, u kterých stavební zákon nevyžaduje ani ohlášení.

Při prodeji bytu budou podle předlohy přecházet na nabyvatele případné dluhy původního vlastníka bytu, které souvisejí se správou domu nebo užíváním bytu. Novela upravuje i nucený prodej bytu a umožní uložení smluvní pokuty nájemci bytu, který by si neplnil své povinnosti.

Předloha sjednotí formu přijetí změn stanov společenství vlastníků jednotek. Nebudou se muset uskutečňovat notářským zápisem, jak je tomu v některých případech nyní. Rozšíří se části zákoníku, které se týkají družstev. Bytová družstva mimo jiné dostanou opět právo rozdělovat za splnění zákonných podmínek až třetinu zisku svým členům.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je úterý 26. května 2020

Očekáváme v 17:00 16°C

Celá předpověď