Zapomenuté transporty zaujaly v New Yorku

foto Zapomenuté transporty

Dokument mladého režiséra Lukáše Přibyla Do Estonska z cyklu Zapomenuté transporty se při svém lednovém uvedení na Mezinárodním filmovém festivalu v Palm Springs a 18. ročníku přehlídky filmů na Festivalu židovského filmu v New Yorku dočkal nadšeného přijetí a velké pozornosti.

Jak uvedla Naďa Machková ze společnosti 2media.cz, film se umístil na jednom z předních míst v diváckém hlasování. "Jednoznačně nejsilnější zážitek z festivalů v USA pro mě osobně byl, když první promítání v New Yorku navštívily dvě pamětnice, aktérky filmu: poslední z Češek žijících v New Yorku, které přežily estonské koncentráky. Dokument viděly poprvé, poznávaly sebe a kamarádky na dobových fotografiích a jejich reakce byla velmi spontánní a dojemná. A když nakonec prohlásily, že přesně takhle se věci ve skutečnosti udály, byla to pro mě ta nejlepší odměna a pocta," vzpomíná režisér a autor projektu Lukáš Přibyl.

Zapomenuté transporty

V šesti hodinách čtyřdílného dokumentárního cyklu Lukáš Přibyl shromáždil autentické vzpomínky židů deportovaných z Čech a Moravy do koncentračních táborů a ghett v Lotyšsku, Bělorusku, Estonsku a východním Polsku. Tedy míst, o kterých se na rozdíl od nechvalně proslulé Osvětimi, Treblinky, Dachau či Terezína příliš nemluví. Zapomenuté transporty jsou výsledkem letitého pátrání po svědcích ve více než dvaceti zemích tří kontinentů, spojené s pracným ověřováním jmenných seznamů přeživších, prohledáváním listin na matrikách, bezpočtem telefonátů a stovkami dopisů, inzeráty v novinách i na internetu. Mnozí z pamětníků o svých traumatech promluvili vůbec poprvé.

"Každý ze čtyř filmů popisuje jeden geografický cíl deportačních transportů a soustředí se na určitý způsob, jakým se tam lidé vyrovnávali se svou situací. Film o Estonsku tak popisuje příběh skupiny žen a dívek, které díky mladistvé naivitě a neustálé vzájemné pomoci dokázaly projít holocaustem, aniž ho příliš "vzaly na vědomí". Díl o Bělorusku se zaměřuje na odpor a boj se zbraní v ruce. Lotyšsko líčí snahu o "normální život" lidí v ghettu v Rize, kde děti musely chodit do školy pod šibenicí, a konfrontuje jej s vnuceným, bezohledným egoismem mužů v nedalekém vyhlazovacím táboře. Dokument o východním Polsku se zaměřuje na psychiku lidí na útěku, kteří se museli pořád skrývat, neustále předstírat, ze dne na den měnit identitu. A tak zatímco Polsko je vyprávěním o osamělosti jednotlivců, Lotyšsko je příběhem rodin, Bělorusko mužů a Estonsko žen," vysvětluje Lukáš Přibyl.

Zapomenuté transporty

Čtyři nevšední filmy připravil tvůrčí tým v čele s Lukášem Přibylem ve spolupráci s Total HelpArt T.H.A. Cyklus Zapomenuté transporty běží v českých kinech, třetí díl cyklu Do Estonska měl premiéru na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary a všechny tři filmy je možné zhlédnout v českých kinech. Premiéra čtvrtého závěrečného filmu série, Do Polska, je plánována na letošní březen.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 30. května 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď