Záplavy v Kalifornii mají 17 obětí, osm lidí se pohřešuje

foto Prudké lijáky vyvolaly v Kalifornii záplavy a sesuvy bahna. Na snímku pohled na město Montecito.

Los Angeles - Stovky záchranářů pokračují i dnes v pátrání po lidech pohřešovaných od úterních záplav a sesuvů bahna v Kalifornii, které zabily nejméně 17 osob. Úřad okresu Santa Barbara oznámil, že dostal žádosti o nalezení osmi lidí, o nichž blízcí nemají žádné zprávy. Vzhledem k tomu, že se záchranné týmy stále ještě nebyly schopny kvůli nánosům bahna a kamení dostat do některých lokalit, obávají se úřady, že počet obětí dále poroste.

Prudké deště postihly jižní Kalifornii v úterý ráno. Lijáky vyvolaly sesuvy kamení a bahna, které zničily zhruba stovku domů. Mnohde byly zablokovány dlouhé úseky silnic. Nejhůře byla postižena oblast města Montecito severozápadně od Los Angeles.

Oblast prohledává zhruba 500 záchranářů za pomoci psů, helikoptér a termokamer. Pátrání komplikuje bahnitý povrch nebo spadané stožáry a dráty elektrického vedení.

"Většina Montecita a celá zasažená oblast se ocitla v době kamenné. Aktivně se snažíme tam proniknout co nejrychleji, abychom ty lidi dostali do bezpečí," řekl médiím mluvčí místních hasičů Mike Eliason.

Řada místních obyvatel pátrá po pohřešovaných příbuzných na vlastní pěst, často jen s lopatami či dalšími jednoduchými nástroji v rukou. "Myslel jsem, že dokážeme pomoci a něco udělat. Ale z jejich domu nic nezbylo," řekl listu Los Angeles Times obyvatel Montecita Ben Ekler, který pomáhá v pátrání svému příteli. Jeho matku a dvě děti odnesla směs vody a bahna, která v úterý zničila jejich dům. Zatímco matka a jeden potomek byli nalezeni a jsou v nemocnici, po druhém dítěti zatím pátrají marně.

Dosud poslední přeživší obyvatele Montecita se podařilo zachránit ve středu, kdy byli z bahnem zavalených domů vyproštěni tři lidé. Sesuvy bahna zničily 100 rodinných domů, poškodily na tři stovky dalších budov.

Kvůli sesuvům byla uzavřena také severojižní dálnice podél pobřeží, Route 101, v obou směrech. Otevřená má být nejdříve příští týden, napsaly agentury AP a Reuters.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je úterý 25. září 2018

Očekáváme v 17:00 13°C

Celá předpověď