Záplavy v jižní Asii mají již 180 obětí

foto Ilustrační foto - Lidé z vesnice Katahguri zasažení rozvodněnou řekou Brahmaputra nastupují na lodě.

Dillí - Nejméně 180 lidí již zahynulo v důsledku záplav a sesuvů půdy, které v posledních dnech postihly Nepál, Indii, Bangladéš a Pákistán. Novou bilanci dnes zveřejnila agentura AFP s odvoláním na úřady v postižených zemích.

Silné monzunové deště rozvodnily v postižené oblasti řeky a zaplavily tisíce domů, zničily mosty a poškodily silnice. V Bangladéši se v pondělí utopilo pět dětí, čímž bilance obětí v této 160milionové zemi vzrostla na 34. Deset dalších lidí přišlo při záplavách o život v obřích bangladéšských uprchlických táborech, kde žijí příslušníci muslimského etnika Rohingů prchající před pronásledováním v sousední Barmě.

V Nepálu registrují již 67 mrtvých. Na snímcích ze země jsou vidět záchranáři, jak na nafukovacích člunech evakuují rodiny, které uvázly v zatopených domovech. Zdravotničtí experti varují před epidemiemi nemocí ze špinavé vody a vyzvali k poskytnutí mezinárodní pomoci.

V Indii připravily povodně a sesuvy o život padesátku osob. Nejhůře postižené jsou severovýchodní státy Bihár a Ásám. Ásámské úřady vydaly nejvyšší stupeň varování před záplavami, které v tomto státě usmrtily už 11 lidí a dalších 83.000 vyhnaly z domovů. Bihár registruje 24 obětí; na 2,5 milionu obyvatel bylo nepříznivým počasím přímo zasaženo.

V kopcovité oblasti severoindického státu Himáčalpradéš se v pondělí po silných monzunových deštích zřítil tříposchoďový dům a pod jeho troskami zahynulo 14 osob. Oběti hlásí už i pákistánská část Kašmíru, kde úřady napočítaly 23 mrtvých a 120 domů zničených bleskovými záplavami.

Monzunové deště trápí jih Asie každoročně zhruba od června do září a způsobují tam záplavy. Loni postihly indický stát Kérala nejsilnější monzuny za několik desetiletí, které si vyžádaly přes 400 obětí a více než milion lidí nechaly bez střechy nad hlavou. O rok dříve zemřelo při monzunových záplavách v Bangladéši, Indii, Nepálu a Pákistánu přes 1300 lidí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je čtvrtek 23. ledna 2020

Očekáváme v 9:00 0°C

Celá předpověď