Západ podnikl úder v Sýrii, Rusko na akci vojensky nereagovalo

foto Zničené ulice v syrském městě Dúmá.

Damašek/Praha - Spojené státy, Británie a Francie podnikly v noci na sobotu koordinovaný vojenský úder proti Sýrii v reakci na údajný chemický útok v povstaleckém městě Dúmá u Damašku, který Západ přičítá režimu prezidenta Bašára Asada. Terčem úderu byla vědecká centra, která podle spojenců vyvíjejí chemické zbraně, a vojenské základny. Rusko na akci vojensky nereagovalo, rakety nevstoupily do vzdušného prostoru jeho základen v Sýrii. Útok ale Moskva odsoudila, podobně jako další spojenec syrské vlády Írán. Asad útok označil za agresi. NATO, Německo či Izrael akci podpořily, stejně jako Česko. Spojené státy za to Praze podle ministerstva zahraničí poděkovaly.

Americký prezident Donald Trump o právě uskutečňovaném útoku na Sýrii informoval v přímém televizním přenosu. Vojenský zákrok tří zemí označil za boj proti barbarství. Později na twitteru napsal, že útok byl proveden bezchybně. "Mise splněna," uvedl Trump. Uživatelé sociálních sítí si pak z jeho příspěvku dělali legraci a připomínali fotografii z roku 2003, na níž stojí tehdejší prezident George Bush mladší pod nápisem "Mise splněna" a ohlašuje šest týdnů po invazi ukončení hlavních bojových operací v Iráku. Konflikt pak přitom trval ještě léta.

Pentagon údery v Sýrii hodnotí jako tvrdou ránu chemickému programu syrské armády. Vypáleno bylo podle něj 105 střel, tři vybrané cíle byly zničeny a ruská protivzdušná obrana nezasáhla. Syrská sice ano, ale nebyla účinná. Ruská armáda tvrdí, že raket bylo vypáleno 103 a 71 z nich syrská protiletadlová obrana zneškodnila. Pentagon ani Moskva nemají informace o případných obětech.

Britská premiérka Theresa Mayová v sobotu uvedla, že útok byl správný, legální a byl v souladu s britskými zájmy. Britský ministr zahraničí Boris Johnson ale dnes uvedl, že si ohledně úspěchu úderu nedělá iluze, neboť ruské síly na něj byly pravděpodobně upozorněny dopředu. Mohly tak svého spojence varovat ohledně cíle útoků, takže vláda v Damašku mohla chemické zbraně včas přestěhovat.

Nyní podle Johnsona není na stole žádný návrh na další úder. Francouzský prezident Emmanuel Macron řekl, že iniciativu teď musí převzít Rada bezpečnosti OSN, a to na politickém i humanitárním poli.

Vojenskému zásahu spojenců vyjádřily podporu také všechny členské země NATO. Generální tajemník aliance Jens Stoltenberg řekl, že operace výrazným způsobem snížila možnosti Sýrie opět použít chemické zbraně proti civilnímu obyvatelstvu. Operaci podpořilo i Německo. Šéf OSN António Guterres vyzval členské státy organizace, aby se chovaly zdrženlivě a vyvarovaly se eskalace napětí.

Syrský prezident Bašár Asad dnes útok označil za agresi. Proti operaci protestovaly v Damašku stovky Syřanů. Demonstrace proti zásahu se konaly i v Aténách.

Rusko raketový útok důrazně odsoudilo. Prezident Vladimir Putin jej v sobotu označil za akt agrese vůči suverénnímu státu. Dnes řekl, že operace ohrožuje šanci na politické řešení syrské otázky. Další údery v Sýrii by podle šéfa Kremlu mohly vést k chaosu v mezinárodních vztazích.

Moskva kvůli úderu svolala mimořádné zasedání RB OSN. Hlasováním ale neprošel ruský návrh rezoluce, která měla útok odsoudit jako agresi proti Sýrii ze strany USA a jejich spojenců a jako porušení mezinárodního práva a Charty OSN. Francie, Británie a USA pak v sobotu předložily 12 partnerům v radě návrh vlastní rezoluce o Sýrii, který se kromě chemických zbraní týká i humanitárních a politických aspektů syrského konfliktu. Rusko uvedlo, že jej prostuduje, ale že nalezení kompromisu bude těžké.

Česká diplomacie vnímá útok jako jasný vzkaz těm, kdo by chtěli pokračovat v chemických útocích. Premiér Andrej Babiš napsal, že úder byl nevyhnutelný. Spojené státy Česku za vyjádření podpory poděkovaly, uvedlo ministerstvo zahraničí. Mluvčí prezidenta Miloše Zemana uvedl, že vojenské řešení situace by mělo být až poslední možností. Komunistům Babišova podpora úderu vadí a téma chtějí otevřít při jednáních s jeho hnutím ANO o toleranci vládě.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je neděle 24. února 2019

Očekáváme v 5:00 -4°C

Celá předpověď