Západ na jednání Rady OSN kritizoval Čínu za diskriminaci Ujgurů

foto Západní země včetně Kanady, Francie či Německa dnes při projednávání zprávy o stavu lidských práv v Číně kritizovaly Peking kvůli zacházení s menšinovými muslimskými Ujgury v provincii Sin-ťiang. Pravidelná zpráva o stavu lidských práv se dnes probírala na půdě Rady OSN pro lidská práva v Ženevě. Čína kritiku odmítla. Na snímkku na televizní obrazovce náměstek čínského ministra zahraničí Le Jü-čcheng.

Ženeva - Západní země včetně Kanady, Francie či Německa dnes při projednávání zprávy o stavu lidských práv v Číně kritizovaly Peking kvůli zacházení s menšinovými muslimskými Ujgury v provincii Sin-ťiang. Také Česko doporučilo Pekingu zajistit svobodu náboženství a ukončit zadržování a převýchovu příslušníků etnických a náboženských menšin. Podle aktivistů z organizací na ochranu lidských práv Číňané drží v převýchovných táborech více než milion Ujgurů, Peking tato obvinění odmítá.

Pravidelná zpráva o stavu lidských práv se dnes probírala na půdě Rady OSN pro lidská práva v Ženevě. Zástupci některých členských států OSN konstatovali, že situace v Číně se za pět let od poslední zprávy zhoršila. Například francouzský vyslanec François Rivasseau ve svém příspěvku Peking vyzval, aby zastavil "masové věznění" a "garantoval svobodu náboženství a vyznání, a to i v Sin-ťiangu a Tibetu". "Jsem hluboce znepokojena důvěryhodnými zprávami o masovém věznění, represi a dohledu nad Ujgury a dalšími muslimy v Sin-ťiangu," uvedla zástupkyně Kanady Rosemary McCarneyová.

Černínský palác na svém webu informoval, že Česko v Ženevě ocenilo čínské snahy o snižování chudoby a zapojení do aktivit na multilaterálních lidskoprávních fórech. Česká republika ovšem zároveň Číně doporučila ratifikaci Mezinárodního paktu o občanských a politických právech, plné zajištění práva na spravedlivý proces, zabezpečení nezávislého soudnictví a přístupu k právní pomoci, propuštění všech zadržovaných obránců lidských práv a upuštění od stíhání jednotlivců za naplňování jejich lidských práv či obranu práv jiných. Dále doporučila upravit čínskou legislativu tak, aby byla zajištěna svoboda vyjadřování a svobodný přístup k informacím. V neposlední řadě ČR doporučila zajistit svobodu náboženství a ukončit detenci a tzv. reedukaci etnických a náboženských menšin, včetně v provincii Sin-ťiang.

Čína zahraniční kritiku odmítá. Podle ní se obvinění z věznění Ujgurů nezakládá na faktech. "Nepřijímáme politicky motivovaná obvinění několika zemí, která jsou naprosto zaujatá," řekl v Ženevě náměstek čínského ministra zahraničí Le Jü-čcheng.

Před švýcarským sídlem OSN dnes během zasedání demonstrovala asi tisícovka Tibeťanů, Ujgurů a jejich podporovatelů.

Už v srpnu Výbor OSN pro odstranění rasové diskriminace vyzval Čínu, aby okamžitě propustila příslušníky muslimského menšinového etnika Ujgurů, které "pod záminkou boje proti terorismu" drží v táborech pro politickou převýchovu.

Přezkum stavu lidských práv v členských jednotlivých členských zemích OSN byl ustavený Valným shromážděním OSN v roce 2006. Každý stát je takto hodnocen zhruba jednou za čtyři a půl roku. Dodržování lidských práv přezkoumávají ostatní státy - i ty, jež členem Rady OSN pro lidská práva nejsou, a nevládní organizace. Situace v Česku byla takto podle údajů zveřejněných na internetových stránkách českého ministerstva zahraničí posuzována v letech 2008, 2012 a 2017.

Otázku dodržování lidských práv v Číně otevřel také český ministr zahraničí Tomáš Petříček při pondělním jednání se svým čínským protějškem v Šanghaji.

Česká republika v současné době členským státem Rady OSN pro lidská práva není. Na říjnovém Valném shromáždění OSN ale byla do rady zvolena a její tříleté funkční období začne v lednu 2019.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je pátek 19. dubna 2019

Očekáváme v 9:00 13°C

Celá předpověď