Žantovský varoval před přehlížením porušování lidských práv

foto Ilustrační foto - Ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský poskytl 31. srpna v Praze rozhovor ČTK u příležitosti nadcházejícího pátého výročí Havlova úmrtí.

Praha - K zamyšlení o tom, jakou cenu mají lidská práva, vyzval v úvodu konference k Ceně Václava Havla za lidská práva Michael Žantovský. Bývalý diplomat a spolupracovník Havla varoval před ignorováním porušování lidských práv v některých zemích kvůli ekonomickým zájmům. Přehlížet, jak některé země nedodržují své mezinárodní závazky v ochraně lidských práv, podle něj může mít horší následky než obchodní ztráty.

Žantovský v úvodním projevu konference připomněl, že dodržování lidských práv se dostává do konfliktu s požadavky za zachování bezpečnosti, některými principy demokracie nebo s obchodní politikou. Zmínil problém ekonomických sankcí, kterými mezinárodní společenství vyvíjí tlak na země, které nerespektují lidská práva.

"Často i v této zemi slyšíme, že poškozujeme naše obchodní zájmy, že jsme hloupí naivkové a jiné země vydělají na tom, když budou udržovat obchodní vztahy s porušovateli lidských práv," řekl. Vláda, která se stará o blahobyt země, má podle něj povinnost se tímto problémem zabývat. "Je třeba si tuto otázku klást v protiváze s otázkou, jakou cenu budeme muset zaplatit, pokud se s porušováním lidských práv smíříme," podotkl.

Letošním laureátem Ceny Václava Havla za lidská práva, kterou uděluje Parlamentní shromáždění Rady Evropy a Knihovna Václava Havla, byl zvolen turecký soudce Murat Arslan. Na konferenci ho zastupuje předseda Mezinárodní asociace soudců Christopher Régnard, Arslan byl zatčen loni v říjnu, krátce po nevydařeném pokusu o státní převrat v Turecku.

Oceněný byl předsedou nyní už rozpuštěného tureckého nevládního sdružení soudců a prokurátorů, jež kritizovalo režim prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. "Vždy bojoval za myšlenku demokracie, oddělení moci a lidská práva a za tento boj teď platí svou svobodou," řekl o Arslanovi Régnard. Připomněl i motto vězněného soudce: "Nespravedlnost, ke které dojde kdekoliv na světě, je hrozbou pro spravedlnost všude na světě".

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je sobota 22. září 2018

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď