Žantovský kritizoval politiky podporující autoritářské vůdce

foto Ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský vystoupil 10. října 2018 v Praze na mezinárodní konferenci k poctě laureáta Ceny Václava Havla za lidská práva 2018. Letošním nositelem ceny se stal bojovník za lidská práva v Čečensku Ojub Titijev.

Praha - Západní politiky, kteří podporují nedemokratické režimy a mají přátelské vztahy s autoritářskými vůdci, dnes kritizoval ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský. Při příležitosti mezinárodní konference, která navázala na udělení Ceny Václava Havla za lidská práva bojovníkovi za lidská práva v Čečensku Ojubu Titijevovi, se také Žantovský kriticky vyjádřil k nejednoznačnému stanovisku Evropské unie k válce v Sýrii.

Konference se zabývala porušováním lidských práv, nedemokratickými režimy a rostoucím vlivem dezinformací. "Uvědomujeme si, tak jako si to uvědomoval Václav Havel, že lidská práva jsou nerozdělitelná a že jejich obrana v zahraničí i doma jsou dvěma stranami stejné mince. Tato konference se bude snažit zabývat se těmito dvěma stranami zla, zla kolem nás a zla mezi námi," řekl Žantovský.

Evropa je podle Žantovského ekonomickou a populační super sílou, ale není efektivní v ochraně lidských práv. "Nebyli jsme jako Evropané schopni po mnoho let ujasnit si jasné stanovisko ohledně války v Sýrii," uvedl.

Ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek vyslovil obavu z rostoucího vlivu dezinformací, které jsou silné i ve střední Evropě. "V zemích, které mají kratší nebo žádné zkušenosti s občanským vzděláváním a politickým a kritickým myšlením, jako jsou například země bývalého Sovětského svazu a do jisté míry střední Evropy, jsou propaganda a dezinformace silnější," uvedl Pánek.

Ojub Titijev od roku 2009 vede v čečenské metropoli Grozném pobočku Memorialu, jedné z nejstarších ruských organizací na ochranu lidských práv. Od letošního ledna je ale ve vězení, na konferenci ho nahradil jeho kolega z Memorialu Alexandr Čerkasov. Cenu pojmenovanou po prvním prezidentovi České republiky uděluje Parlamentní shromáždění Rady Evropy společně s pražskou Knihovnou Václava Havla a s Nadací Charty 77. Její letošní nositel byl vyhlášen v pondělí ve Štrasburku.

K poctě laureáta se dnes v pražském kostele svaté Anny konala mezinárodní konference. Diskuse nazvané Nesnesitelná lehkost zla se zúčastnila mimo jiné finalistka Havlovy ceny kubánská disidentka Rosa María Payáová a další obhájci lidských práv. Letošní nositel ceny Titijev a její třetí letošní finalista bahrajnský opoziční lídr Nabíl Radžáb jsou kvůli svým občanským aktivitám ve svých zemích ve vězení, na konferenci proto měli své zástupce.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je úterý 23. července 2019

Očekáváme v 21:00 26°C

Celá předpověď