Zaměstnavatelé nahlásili od pondělí 17.682 pozitivních testů na covid

foto Ilustrační foto - V Jaderné elektrárně Dukovany se 17. ledna 2022 kvůli nařízení vlády opět začalo s testováním pracovníků na covid-19. Týdně tu budou provádět nejméně 4000 testů.

Praha - Zaměstnavatelé od pondělí do čtvrtka nahlásili 17.682 pozitivních samotestů na koronavirus. Nejvíc jich bylo v pondělí (8493) a ve čtvrtek (5122), podniky je ale postupně dohlašují. Údaje ČTK sdělil mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Celkový počet lidí, kteří se za první týden otestovali, není známý. Firmy musí oznámit jen pozitivní případy.

Testování ve firmách a ve školách bude pokračovat nejméně do poloviny února. Na rozdíl od testování ve školách nemusí pozitivní absolvovat ověřovací PCR test, zároveň ale nemá po pozitivním samotestu záznam o prodělání nemoci. Pokud PCR test přesto dobrovolně absolvuje, negativní výsledek mu karanténu okamžitě ukončí. Jinak trvá pět dní a po návratu do práce se znovu testuje. Nahlásit pozitivně testované musí nejpozději druhý den, čtvrteční počet tak ještě může vzrůst.

Proti dřívějším vlnám se testují od pondělí 17. ledna i očkovaní nebo lidé do půl roku od prodělané nemoci covid-19. Celkově by mělo jít zhruba o čtyři miliony lidí, a to zaměstnanců ve veřejné i soukromé sféře nebo živnostníků, kteří při své práci přicházejí do kontaktu s dalšími lidmi. Lidé pracující z domova se testovat nemusí.

Například zaměstnanci České pošty, která patří mezi největší zaměstnavatele v ČR, si od pondělí udělali více než 40.000 testů. "Celkem bylo zachyceno 210 pracovníků nakažených covidem," informoval mluvčí Matyáš Vitík. Provoz pošty to podle něj nijak neomezuje.

Výsledky pozitivních samotestů ve škole nebo v zaměstnání se nezapočítávají do denních statistik pozitivně testovaných. Ve čtvrtek laboratoře vyhodnotily přes 100.000 PCR testů a zdravotníci odebrali dalších téměř 35.000 antigenních testů. Odhalili 26.907 nově pozitivních případů a u zhruba 3600 osob opakovanou nákazu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je pátek 1. července 2022

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď