Zaměstnavatelé nahlásili 4509 pozitivních samotestů

foto Ilustrační foto - V Jaderné elektrárně Dukovany se 17. ledna 2022 kvůli nařízení vlády opět začalo s testováním pracovníků na covid-19. Týdně tu budou provádět nejméně 4000 testů.

Praha - Za pondělí zaměstnavatelé nahlásili 4509 pozitivních samotestů na covid-19 svých pracovníků. Na dotaz ČTK to dnes řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Celkový počet lidí, kteří se v pondělí testovali, ale není znám, protože se hlásí jen pozitivní případy. Povinnost mají všichni pracovníci včetně OSVČ, kteří se na svém pracovišti potkávají s dalšími osobami. Podle dřívějších vyjádření bývalého ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) mělo jít zhruba o čtyři miliony lidí ve veřejném a soukromém sektoru. Souhrnná data vydá ministerstvo zdravotnictví příští týden.

Celkově testy v pondělí odhalily 20.270 nově pozitivních, což je nejvyšší nárůst od začátku loňského prosince. Přibylo i provedených testů celkově. PCR vyšetření bylo více než 83.000, což je zhruba o 11.500 víc než před týdnem. Roli kromě testování ve firmách a školách může hrát i šíření nakažlivější varianty omikron obecně.

Modely výrobce testů Diana Biotechnologie ukazují, že kolem 3. února by mohlo být až 200.000 nakažených za den. Za reálný považují počet kolem 140.000 denně. Kvůli omezené kapacitě PCR testování však nejde podle nich očekávat více než 50.000 pozitivně testovaných denně. "Připomínáme, že počty nově nakažených budou výrazně vyšší, než bude oficiálně známo na základě testování. Kapacita PCR testů nebude dostatečná pro odhalení všech případů a řada lidí na testy už ani nechodí," uvedli zástupci firmy na twitteru.

Část firem se v pondělí rozhodla testovat své zaměstnance antigenními testy, které provádějí zdravotníci. V pondělí jich udělali více než 50.000. Proti minulému týdnu, kdy ještě povinnost testovat všechny pracovníky nebyla, to je nárůst o 15.000. Jejich výsledky se na rozdíl od samotestů projeví v denní statistice. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška jde s největší pravděpodobností právě o testy ve firmách. Antigenní testy se podílely na pondělním záchytu z pěti procent. Asi 13.500 pozitivních bylo bez příznaků a ve 277 případech byl pozitivní antigenní test provedený zdravotníkem potvrzený PCR testem.

Podle dnešních dat o nově nakažených roste také podíl pozitivních testů na všech provedených. V pondělí byla pozitivní třetina lidí, kteří šli na test kvůli příznakům. V Praze byl tento podíl dokonce 37 procent. U preventivních testů, na které chodí lidé na vlastní žádost, byla v pondělí pozitivita devět procent. Podle Duška se právě do této kategorie započítávají PCR testy, které si přijdou nechat udělat lidé po pozitivním samotestu v zaměstnání.

Větší zájem o PCR testování než v předchozích týdnech potvrdila ČTK i některá pražská odběrová místa. "Do našeho odběrového centra přišlo přes 150 lidí, což je nárůst oproti běžným dnům o více než 40 procent," sdělil dnes ČTK mluvčí Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze Petr Sulek. Odběrová centra EUC spojují nárůst zatím spíš s testováním ve školách. "Zaznamenali jsme zvýšený zájem o PCR testy po pozitivních antigenech ze škol, což souvisí s rostoucím počtem pozitivně testovaných. Z firem zatím přišlo minimum lidí na konfirmační PCR testy," uvedla za EUC mluvčí Eva Pánová.

Na potvrzovací PCR test se lidé musí na většině míst dopředu registrovat. "Dle obsazených rezervací vidíme i zvýšený zájem pro další dny a předpokládáme, že bude i nadále stoupat," uvedl mluvčí GHC Genetics Michal Mikšík. V prvních dnech byl podle něj zvýšený zájem zejména na stanovištích, kde se vzorky odebírají přímo lidem z automobilu.

Povinnost testování dvakrát týdně pro pracovníky zavedla vláda od pondělí, trvat by měla dva nebo tři týdny. Firmy používají většinou antigenní samotesty, které jim zpětně proplácejí zdravotní pojišťovny částkou až 60 korun na jednoho zaměstnance. Výjimku z testování mají například lidé, kteří pracují z domova. Jen jednou týdně se mohou testovat zdravotníci a pracovníci zařízení sociálních služeb, jim ale vzorky musí odebírat zdravotník. Zároveň se snížila frekvence testování ve školách. Od začátku roku se žáci základních a studenti středních škol testovali dvakrát týdně, nově pouze jednou.

Například Česká pošta v pondělí otestovala téměř 22.000 z 27.000 zaměstnanců. Z toho bylo necelé jedno procento pozitivních. "Ostatní zaměstnanci byli buď na home office, čerpali dovolenou nebo jsou nemocní, nejen s covidem. Provoz poboček ani doručování zasaženy nebyly," řekl ČTK mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je neděle 29. května 2022

Očekáváme v 9:00 14°C

Celá předpověď