Zaměstnanci Památníku Lidice protestují proti odchodu ředitelky

foto Ředitelka Památníku Lidice Martina Lehmannová (uprostřed), zástupkyně ředitelky Dagmar Kosová a vedoucí oddělení prezentace Památníku Lidice Filip Petlička vystoupili 21. ledna 2020 v Lidicích na tiskové konferenci.

Lidice (Kladensko) - Zaměstnanci Památníku Lidice dnes protestovali proti odchodu ředitelky Martiny Lehmannové. Lehmannová rezignovala v úterý v důsledku sporu s lidickými přeživšími. Podle zaměstnanců památníku vedou proti památníku a jeho ředitelce dlouhodobou štvavou kampaň starostka Lidic a oblastní organizace Českého svazu bojovníků za svobodu. V prohlášení, pod nímž je podepsáno 14 zaměstnanců památníku včetně mluvčího Filipa Petličky, varují pracovníci památníku před politickým zneužitím Památníku Lidice a popíráním vědeckých principů.

"Odmítla (Lehmannová) totiž odsoudit a distancovat se od kvalifikované odborné práce a jejího autora, zaměstnance Historického ústavu Akademie věd Vojtěcha Kyncla jen proto, že jím zjištěné poznatky nezapadají do černobílé interpretace dějin Lidic," uvedli zaměstnanci o odchodu ředitelky.

Součástí Kynclovy práce je informace, že jedna z lidických žen - matka jednoho z přeživších lidických dětí krátce před tragédií údajně nahlásila četníkům svou židovskou podnájemnici. Reportáž o tomto zjištění vysílala loni v červnu také Česká televize. Vystoupila v ní i Lehmannová, která v ní řekla, že památník zváží, jak židovskou ženu připomenout.

Několik lidických přeživších se ale později obrátilo mimo jiné na ministerstvo kultury a oznámilo ukončení spolupráce s památníkem.

"Jakkoli chápeme bolest, kterou bádání přineslo, jsme povinni bránit se nařčení, že se jedná o dehonestaci lidických žen a dětí," prohlásili zaměstnanci. Podle nich je nepřijatelné, aby se ministr nepostavil za svou příspěvkovou organizaci a nehájil její nestrannost. Zaorálek v úterý uvedl, že Lehmannová postrádala empatii a schopnost komunikovat s přeživšími lidické tragédie. V konkurzu na nové vedení památníku je podle něj třeba najít někoho, kdo má nejen schopnost rozumět faktům a historii, ale také lidem.

Podle zaměstnanců z 12 dosud žijících svědků lidické tragédie jich několik jasně podpořilo právě lidický památník i s odstupující ředitelkou, například poslední žijící lidická žena Jaroslava Skleničková. Památník podle ní funguje dobře, důstojně a se vší odpovědností. "My, zaměstnanci Památníku Lidice, nechceme mlčet a přihlížet tomu, jak je role vědeckých a paměťových institucí relativizována, jak je historie a věda politizována a jak se pod tlakem určité skupiny lidí vytváří 'historie na přání'," uvedli pracovníci instituce v prohlášení.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je úterý 7. července 2020

Očekáváme v 23:00 16°C

Celá předpověď