Záměr posílit misi NATO v Afghánistánu má 27 zemí

foto Ilustrační foto - Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Brusel - Celkem 27 států dnes oznámilo záměr zvýšit v příštích měsících počty svých vojáků ve výcvikové misi Rozhodná podpora (Resolute support) v Afghánistánu. Novinářům to po jednání zemí Severoatlantické aliance a dalších států, které se na této misi podílí, řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

"Velikost naší mise se zvýší z asi 13.000 na přibližně 16.000 vojáků," prohlásil Stoltenberg.

O několik desítek z nynějších přibližně 250 by mohla počty navýšit také Česká republika, uvedl už ve středu před novináři český ministr obrany Martin Stropnický. ČR má nyní v Afghánistánu strážní rotu na základně Bagrám, vojenské zdravotníky a pomáhá s výcvikem pilotů a pozemního personálu afghánského letectva.

Mezinárodní mise organizovaná NATO v Afghánistánu nevede bojové operace, jejich tíha leží na asi 300.000 příslušnících afghánských bezpečnostních sil. S jejich výcvikem a podporou pomáhají právě aliance a její partnerské státy; NATO je také rozhodnuto afghánské síly platit nejméně do roku 2020, každý rok na to padne skoro miliarda dolarů. Stoltenberg dnes ocenil, že afghánská vláda má zájem uskutečnit reformy a bojovat například s korupcí.

Spojené státy, jejichž vojáci nyní představují asi 40 procent sil mise Rozhodná podpora, se v rámci své nové strategie pro jihovýchodní Asii rozhodly svou účast v Afghánistánu rozšířit. Z celkového zvýšení o asi 3000 vojáků by na USA měla připadnout přibližně polovina.

"Jsme v procesu generování sil. Ještě jsme jej nedokončili, takže není možné oznámit nějaká konečná čísla ohledně toho, jak budou jednotlivé země v příštím roce přispívat," podotkl Stoltenberg.

Vrchní velitel aliančních sil v Evropě generál Curtis Scaparrotti dnes podle agentury AP uvedl, že dosud oznámené příspěvky pokrývají asi devět desetin toho, co Američané od svých spojenců v operaci potřebují.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 23. září 2018

Očekáváme v 23:00 13°C

Celá předpověď