Zámek v Kroměříži láká na adventní prohlídky svátečně vyzdobených sálů

foto Arcibiskupský zámek v Kroměříži připravil pro návštěvníky Advent na zámku, 25. listopadu 2022.

Kroměříž - Arcibiskupský zámek v Kroměříži, který je památkou UNESCO, láká na adventní komentované prohlídky svátečně vyzdobených historických sálů. Lidé je budou moci navštívit o čtyřech víkendech před Vánocemi. Aranžmá v osmi sálech se ponese v duchu adventu, pranostik, zvyků a sváteční nálady, řekl dnes novinářům ředitel Správy Arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži Jiří Uhlíř.

Fotogalerie

Výzdoba sálů připomíná zvyky spjaté například se svatými Barborou, Mikulášem a Lucií, ale i Božím hodem a svatým Štěpánem. Nechybí nazdobené vánoční stromky nebo prostřená sváteční tabule. "Advent na zámku je vyvrcholením návštěvnické sezony. Úplně jsme pominuli historický význam arcibiskupského zámku, ale věnujeme celou návštěvnickou trasu zvykům, tradicím adventu," řekl Uhlíř.

Autorkami výzdoby sálů jsou zámecké floristky, podíleli se na ní i studenti Střední odborné školy svatého Jana Boska v Kroměříži. Návštěvníci při prohlídce uvidí též dřevěný betlém od českého sochaře, řezbáře a restaurátora Jiřího Netíka. "Celá trasa bude zhruba na 30 minut. V závěru se návštěvníci mohou také vyfotit ve speciálním koutku a udělat si vzpomínku na zámek," uvedl Uhlíř.

V neděli 4. prosince adventní program na zámku doplní koledy v podání cimbálové muziky. O dva týdny později vystoupí Gaudio kvartet s cembalem. Na hudebním programu se podílejí i žáci Základní umělecké školy v Kroměříži a Konzervatoř P. J. Vejvanovského v Kroměříž. V sobotu 3., 10. a 17. prosince budou ve štukovém sále připraveny dílničky, při nichž si rodiče s dětmi vyrobí drobné dárky.

Správu zámku a Podzámecké zahrady převzalo v roce 2020 olomoucké arcibiskupství, katolická církev je získala v restitucích. Předtím se o provoz obou památek staral Národní památkový ústav. Letos na zámek zavítalo přibližně 63.000 lidí, zhruba o 20.000 více než v roce 2021, kdy návštěvnost výrazně ovlivnila opatření proti šíření koronaviru.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je neděle 4. prosince 2022

Očekáváme v 9:00 4°C

Celá předpověď