Zámek v Holešově vystaví přes 80 betlémů z různých materiálů

foto Zámek v Holešově na Kroměřížsku připravuje výstavu desítek českých betlémů. Na snímku z 29. listopadu 2019 je Lánský betlém s českými a československými prezidenty od Františka Müllera.

Holešov (Kroměřížsko) - Zámek v Holešově na Kroměřížsku otevře v sobotu tradiční výstavu betlémů. V sale terreně uvidí návštěvníci více než 80 betlémů z různých materiálů, kromě jiných mistrovská díla českých řezbářů, háčkované betlémy nebo betlémy z papíru a překližky. Raritami jsou betlém od vězně pracovního tábora nebo betlém s postavami pražského jara 1968, řekla ČTK mluvčí pořádajícího Městského kulturního střediska Holešov Dana Podhajská.

Fotogalerie

"Mezi nejzajímavější betlémy patří určitě rozsáhlý betlém Františka Vrzalíka, jednoho z nejznámějších řezbářů Podřevnicka. Žil na přelomu 19. a 20. století. Jeho betlém má 59 figur, jsou opravdu krásné," řekla Podhajská. Betlém na výstavu zapůjčilo Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Pořadatelům se podařilo získat také polychromovaný betlém Bedřicha Šilara s figurkami, které jsou vyřezané v hřebečském kroji. Současný autor jejich prostřednictvím odkazuje na oblast Sudet na pomezí severní Moravy a východních Čech. "Od Bedřicha Šilara tu máme ještě jeden rozsáhlý betlém. Nese v sobě český vtip, vedle tradičního betlémského výjevu s palmami tak máme například českou zabijačku s řezníkem nebo vodníčka s kaprem," uvedla Podhajská.

Podstatná část vystavovaných betlémů pochází ze sbírky Stanislava Dostála z Přerova. Jde o papírové betlémy lepené na překližku. Zasazeny jsou například do českých měst nebo na poutní místa, nechybí mezi nimi ani díla významných výtvarníků, například Josefa Lady, Vojtěcha Kubašty a Jiřího Trnky.

Lidé budou moci dále obdivovat Lánský betlém s českými a československými prezidenty od Františka Müllera nebo betlém, který Cyril Bouda v 60. letech minulého století namaloval pro časopis Sluníčko a zakomponoval do něj některé osobnosti pražského jara. "Josef Smrkovský hraje na basu, František Kriegel nese pytel a bývalý ministr zahraničí Čestmír Císař císařskou korunu. Místo Josefa a Marie stojí Alexander Dubček a Marta Kubišová a pionýrka v prvomájovém průvodu nese nápis Ať žije Ježíšek," uvedla Podhajská.

Naprostou raritou je papírový betlém, který vytvořil politický vězeň Jan Nesládek. Vznikl o Vánocích roku 1949 ve vězeňském táboře Rovnost při uranových dolech v Jáchymově. Namísto chléva je v něm vyobrazen vchod do věznice s nápisem Celu lidem dobré vůle.

Výstava bude přístupná vždy od úterý do neděle s výjimkou Štědrého dne. Potrvá do 29. prosince.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je středa 15. července 2020

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď