Zámek Nové Město n.M. je na prodej, měl by o něj usilovat stát

foto Soukromý zámek v Novém Městě nad Metují na Náchodsku na snímku pořízeném 22. června 2020.

Nové Město nad Metují (Náchodsko) - Soukromý zámek v Novém Městě nad Metují na Náchodsku nabízejí k prodeji potomci šlechtického roku Bartoňů z Dobenína. Stát, který má předkupní právo, by ho měl koupit, řekl dnes novinářům premiér Andrej Babiš (ANO). Dnes jedná se zástupci Národního památkového ústavu (NPÚ) a majitelů přímo na novoměstském zámku.

Fotogalerie

"Paní (generální) ředitelka NPÚ (Naďa) Goryczková si přála, abychom se tam zastavili. V Novém Městě nad Metují je zámek, který je kulturní památka a majitelé ho chtějí prodat a stát má předkupní právo. Je to iniciativa paní ředitelky, pana ministra kultury budu samozřejmě informovat," řekl novinářům Babiš před jednáním v Novém Městě nad Metují.

Zámek v Novém Městě patří potomkům šlechtického roku Bartoňů-Dobenínů. Nabízí dva prohlídkové okruhy a vstup do věže Máselnice. Ročně ho navštíví okolo 22.000 lidí. Zahrada má ještě vyšší návštěvnost. V zimě od listopadu do konce března jsou prohlídky pro skupiny možné na objednání.

"Pokud je to kulturní památka a dědictví našich předků, tak by bylo asi dobré, aby ho stát pořídil a nestalo se, že to někdo koupí soukromě a bude to nepřístupné pro veřejnost," řekl Babiš.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je čtvrtek 25. února 2021

Očekáváme v 11:00 10°C

Celá předpověď