Štáhlavy (Plzeňsko) - Lovecký zámeček Kozel u Šťáhlav nedaleko Plzně oslavil o víkendu 50. narozeniny svého někdejšího majitele, hraběte Arnošta Valdštejna. Pomyslný pohled do roku 1871 a událostí, které se tehdy na Plzeňsku odehrály, zprostředkovali návštěvníkům hudebníci, šermíři, kejklíři i vojáci v dobových kostýmech. Připomněli nejen Valdštejna, ale také slavný plzeňský 35. pěší pluk či dopadení obávaného lapky Janečka a jeho bandy. Malé funkční modely parních strojů zase představily století páry a rozvoj průmyslu v 19. století.
K pořádání historických víkendů se klasicistní zámeček Kozel vrátil po několika letech poprvé loni, kdy tam inscenovali fiktivní návštěvu císaře Josefa II. "Akce se velice vydařila, rozhodli jsme se v tom pokračovat s tím, že to vždy bude mít nějakou historickou souvislost. Pro letošní rok jsme se rozhodli pro oslavu 50. narozenin Arnošta z Valdštejna. Jedná se přibližně o dobu, kdy prodal své železárny," řekl ČTK kastelán Jan Polívka. V dobových záznamech se také píše, že ve stejné době se podařilo v okolí Šťáhlav zadržet bandu obávaných lapků.
Valdštejn se sice do historie Kozlu nezapsal žádnou zásadní úpravou nebo přestavbou, stál ale u zrodu jednoho z nejznámějších českých podniků - plzeňské Škodovky. V roce 1859 založil totiž v Plzni pobočku své slévárny a strojírny a o deset let později prodal továrnu hlavnímu inženýru Emilu Škodovi. Století páry tak o víkendu na Kozlu připomněly modely parních strojů, velká parní lokomobila, která se dříve používala například k pohonu mlátičky obilí, dokonce posloužila jako pohon flašinetu.
Zámek Kozel z konce 18. století patřil Valdštejnům od počátku 19. století. "Máme poměrně krátkou a jednoduchou historii. Vzhledem k tomu, že Kozel bylo jen letní sídlo, tak tudy nekráčely žádné velké dějiny," poznamenal Polívka. Zámek byl vybudován v době, kdy se měnil vztah šlechty k přírodě a k trávení volného času. Protože byl postaven nadčasově, jeho majitelé ho nijak neměnili, takže i dnes vypadá téměř stejně jako v době svého vzniku. Od roku 2002 je národní kulturní památkou. Víkendová akce patřila do projektu Národního památkového ústavu, který letošní rok věnuje tématu Valdštejnové - lvi ve službách císařů.