Zámeček Belveder u Valtic se dočkal otevření, je poprvé přístupný veřejnosti

foto V Lednicko-valtickém areálu byl 12. června 2021 otevřen po rekonstrukci zámeček Belveder.

Valtice (Břeclavsko) - U zámku Valtice se dnes slavnostního otevření dočkal zrekonstruovaný zámeček Belveder, jde o poslední stavbu, tzv. saletu v Lednicko-valtickém areálu, která dosud nebyla přístupná veřejnosti. Na programu v rámci otevření byla například cimbálová muzika či loutkové představení pro děti, vrcholem má být slavnostní ohňostroj, který je v plánu po setmění. ČTK to řekla Lenka Beránková ze správy valtického zámku. Podle ní dorazilo kolem 500 lidí.

Fotogalerie

"Zámeček v minulosti nikdy veřejnosti přístupný nebyl, jsme rádi, že se tak stalo nyní. Vstup je zdarma. Na návštěvníky v hlavním sále čeká výstava keramických figur sochaře Jaroslava Homoly, jde asi o 90 figur různého tématu," uvedla Beránková. V provozu už je také kavárna, kde je možnost posezení, a také degustační automat na víno, ve kterém je k ochutnání 32 vzorků vín od valtických vinařů.

Letohrádek Belveder byl na takzvaném Liščím vršku u Valtic postaven v roce 1806 pravděpodobně podle návrhu Josepha Hardtmutha, tehdejšího knížecího stavitele a architekta. Belveder byl původně zamýšlen jako centrum bažantnice. Po roce 1945 se stal součástí místního státního statku a byly v něm byty i sklad obilí.

Zcela zdevastovaný zámeček převzal Národní památkový ústav na konci minulého tisíciletí. Jeho záchranu zahájil výměnou krovů napadených dřevomorkou a postupnými úpravami interiérů. Rekonstrukce skončila na přelomu roku, po krůčcích se opravoval 20 let. Práce vyšly na 12 milionů korun.

Zámeček by se měl podle správy zámku stát místem příjemných setkání, v osmibokém hlavním sále by měly být i nadále výstavy. Správa zámku plánuje umožnit v Belvederu i pronájmy na soukromé a rodinné akce. Kromě záchrany a obnovy samotné stavby bude v budoucnu zapotřebí ještě upravit desetihektarový park, který zámeček obklopuje.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je pátek 20. května 2022

Očekáváme v 9:00 26°C

Celá předpověď