Zálohy za energie jsou přiměřené, tvrdí dodavatelé

foto Elektroměr. Ilustrační foto.

Praha - Zálohy za energie, které jsou zákazníkům kalkulovány, jsou podle oslovených dodavatelů energií přiměřené. Odrážejí spotřebu odběrného místa v minulých letech i cenu elektřiny. Zálohy se dodavatelé snaží nastavit tak, aby při vyúčtování nevznikaly výrazné přeplatky či nedoplatky. Vyplývá to z odpovědí dodavatelů na dotazy ČTK. Energetický regulační úřadu (ERÚ) podle některých nemůže dodavatele donutit výši záloh změnit. Vyjádření úřadu ČTK shání.

"Zálohy máme nastaveny zpravidla velmi přesně a málokdy dochází při ročním vyúčtování k výrazným přeplatkům či nedoplatkům. Známe totiž historii odběrného místa a charakter spotřeby. Víme, že spotřebitelské chování domácnosti se většinou nijak zásadně nemění. Roli při stanovování výše záloh samozřejmě hraje i aktuální cena silové elektřiny u příslušného produktu," řekl mluvčí Pražské energetiky (PRE) Karel Hanzelka. Zálohy jsou tedy nastaveny tak, aby pokrývaly předpokládanou budoucí spotřebu a odrážely aktuální ceny.

Zákazníci, kteří jsou s výší záloh nespokojeni, se mohou podle Hanzelky obracet na zákaznickou linku nebo zákaznická centra. Ojediněle se PRE se setkává s případy, kdy si zákazníci na vysoké zálohy stěžují. "Snažíme se takovým zákazníkům vysvětlit, že zálohy bývají nastaveny velmi přesně a de facto chrání zákazníka před vznikem velkého nedoplatku. Pokud vznikne, stejně je potřeba jej uhradit," uvedl Hanzelka. Zákazníci se podle něj na PRE obrací také s požadavky na zvýšení záloh, jelikož se obávají nedoplatku.

Způsob stanovování výše záloh potvrzuje také mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vránek nebo mluvčí innogy Martin Chalupský. "Naším zájmem je rozložit platby za energie tak, aby u zákazníků nedocházelo na konci vyúčtování k výrazným nedoplatkům nebo přeplatkům. K tomuto tématu přistupujeme velmi pečlivě. To znamená, že je takřka vyloučené, aby docházelo k nastavení nepřiměřených záloh za dodané energie," uvedl Chalupský.

Chalupský uvedl, že i innogy se setkává s požadavkem na zvýšení předepsaných záloh. "Vyřizujeme tisíce takových žádostí měsíčně. Je to přirozená reakce na nárůst cen a právě snaha řady domácností rozložit si zodpovědně platby do jednotlivých měsíců," uvedl Chalupský.

Spotřebitel může dodavatele požádat o úpravu záloh. Například Pražská plynárenská v odůvodněných případech v určitém rámci umožní snížení zálohy. V odůvodněných případech upraví zálohy také další dodavatelé, obecně to ale nedoporučují. Pokud by dodavatel odmítl spotřebiteli vyhovět, může spotřebitel požádat ERÚ o prošetření postupu dodavatele. "Energetický regulační úřad může dodavateli při zjištění nedostatků udělit pokutu, nemá však možnost stanovit způsob, četnost a výši záloh," uvedl mluvčí innogy Chalupský.

Premiér Petr Fiala (ODS) po středečním jednání vlády řekl, že ministerstvo průmyslu a obchodu prověří, zda dodavatelé energií vyměřují zákazníkům zálohy odpovídající očekávané spotřebě a ceně energií, tedy zda dodavatelé zálohy nezneužívají.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je úterý 7. února 2023

Očekáváme v 21:00 -5°C

Celá předpověď