Žalobci mají v ROP Severozápad výhrady ke kvalifikaci i postupu

foto Ilustrační foto - Ústecký krajský soud se 19. září vrátil k případu podezření z machinací v ROP Severozápad. Před soudem tehdy stanuli bývalí ředitelé úřadu Petr Kušnierz a Petr Vráblík. Krajský soud už Vráblíka v minulosti zcela zprostil obžaloby, Kušnierze částečně. Vrchní soud v Praze ale část kauzy vrátil k novému projednání. Na snímku Petr Kušnierz (uprostřed) v doprovodu policistů v soudní síni.

Brno - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman má v kauze ovlivňování dotací z Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad výhrady k právní kvalifikaci i k procesnímu postupu. Dovolání, které sepsal koncem léta, se týká Petra Kušnierze a Pavla Koudy, ostatních odsouzených nikoliv. Státní zastupitelství nyní zpřístupnilo obsah dovolání, které zatím podle dostupných informací čeká u Krajského soudu v Ústí nad Labem na odeslání k Nejvyššímu soudu.

Bývalý ředitel ROP Severozápad Kušnierz si má za zneužití pravomoci a poškození finančních zájmů Evropských společenství odpykat sedm let ve vězení. Někdejší náměstek hejtmana Ústeckého kraje Kouda dostal za zneužití pravomoci podmínku.

Podle Zemana měl být za zvlášť závažný zločin poškození finančních zájmů Evropských společenství potrestán i Kouda. Oba s Kušnierzem se podle žalobců dopustili také pokusu o zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě.

Zemanovi vadí také rozdělení části Kušnierzova jednání do více skutků, podle šéfa žalobců šlo o kontinuální působení s jedním cílem. "Takové působení na schvalovací a rozhodovací procesy přitom bylo logicky rozloženo v čase a mělo i různé formy; stále však šlo o jednání směřující k jedinému kýženému výsledku, a tedy z hlediska trestního práva i následku," stojí v dovolání.

Navíc podle Zemana vznikla situace, kdy za část téhož skutku je Kušnierz pravomocně odsouzen, o další části měl po zásahu odvolacího soudu znovu rozhodovat krajský soud. "Jelikož se jedná o jeden skutek, nemůže nyní nalézací soud vedle již pravomocného odsuzujícího výroku o vině formulovat i jiný výrok, ať již odsuzující či zprošťující, přesto je k tomu ze strany odvolacího soudu povinován," popsal šéf žalobců v dovolání. Procesní situace je o to složitější, že krajský soud v září vrátil zbytkovou část Kušnierzova případ k došetření.

Rozdělování dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji provázely od roku 2010 problémy, soudy doteď řeší několik trestních kauz. Postupně byli obviněni ředitelé úřadu ROP Severozápad, úředníci i politici. V několika kauzách figuruje Kušnierz, jehož soud už dříve odsoudil na pět let vězení za přijímání úplatků a zneužití pravomoci. Později dostal souhrnný sedmiletý trest.

Na konci loňského roku policisté obvinili v souvislosti s ROP Severozápad více než dvacet vlivných podnikatelů, úředníků i politiků ze severu Čech, kteří podle nich způsobili škodu skoro 14 miliard korun. Kušnierz v této kauze spolupracuje s policií.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je sobota 20. října 2018

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď