Policie se zatím bez odezvy pokouší kontaktovat Babiše mladšího - video

foto Tiskový briefing Městského státního zastupitelství v Praze a Policie ČR ke kauze údajného únosu syna premiéra Andreje Babiše na Krym a k případu kolem padesátimilionové dotace na stavbu Farmy Čapí hnízdo se konala 16. listopadu 2018 v Praze. Vystoupili na něm (zleva) Jan Ptáček, ředitel Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy, a Martin Erazím, pražský městský státní zástupce.

Praha - Policie se pokouší o navázání přímého kontaktu s Andrejem Babišem mladším poté, co napsal e-mail serveru Seznam Zprávy, kde žádal o kontakt s vyšetřovateli svého údajného únosu. Snaha je zatím bez odezvy, uvedl na dnešní tiskové konferenci ředitel pražské policie Jan Ptáček. Policie nyní záležitost prověřuje pro podezření ze spáchání trestného činu zavlečení, řekl na briefingu, v jehož závěru nedostali novináři možnost klást doplňující otázky.

Když se letos dříve policie zabývala údajným únosem syna premiéra Andreje Babiše (ANO), nezjistila skutečnosti nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin, uvedl Ptáček. Úkony trestního řízení zahájila policie znovu na základě reportáže Seznamu, kde Babiš mladší tvrdil, že byl unesen na Krym. Podle něj ho tam odvezl manžel jeho psychiatričky Petr Protopopov. "Nebudu se k tomu vyjadřovat. K ničemu se nebudu vyjadřovat. Respektujte to," řekl dnes Protopopov Deníku N v reakci na zahájení úkonů trestního řízení.

Policisté podle Ptáčka po Babišovi mladším nikdy nepátrali, protože nemuseli. "Byli v pravidelném kontaktu s jeho advokátem a informace o jeho pobytu v zahraničí průběžně ověřovali," uvedl. Babiš mladší se nyní zdržuje ve Švýcarsku.

Záznam videopřenosu z tiskového prohlášení:

Policie intenzivně pracuje na prověření nových informací, mezi které patří i e-mail, kde Babiš mladší usiluje o kontakt s policií, dodal ředitel. "Od včerejška (čtvrtka) se pokoušíme o navázání přímého kontaktu s pisatelem. Podle aktuálních informací je tento kontakt do současné doby zatím bez odezvy," řekl Ptáček.

Podle trestního zákoníku se zavlečení dopustí ten, kdo jiného lstí, násilím nebo hrozbou násilí nebo jiné újmy zavleče do ciziny, nebo ho přiměje, aby se do ciziny odebral. Trestného činu se dopustí i člověk, který někoho od návratu z ciziny odvrací. V základní sazbě hrozí pachateli dva až osm let, podle nejpřísnějšího odstavce může být potrestán až 16 lety vězení.

Ptáček také zdůraznil, že Babiš mladší je v různém procesním postavení v případu dotace na farmu Čapí hnízdo a v případu jeho údajného únosu. "V kauze Čapí hnízdo je v pozici obviněného, kdežto v druhém zmiňovaném případě je oznamovatel a mohl by být i osobou poškozenou," uvedl. Vyšetřovatelé obou případů podle něj spolu komunikují.

Čapím hnízdem se zabývají nadále vyšetřovatelé krajského ředitelství pražské policie. "K posouzení psychického stavu obviněného byl před několika měsíci přibrán soudní znalec, jehož posudek je důležitý pro další průběh trestního řízení," konstatoval Ptáček. Premiér tvrdí, že jeho syn trpí schizofrenií.

Šéf Městského státního zastupitelství v Praze Martin Erazím považuje průběh vyšetřování v kauze Čapí hnízdo za zcela standardní. Provádění jednotlivých úkonů trestního řízení, včetně výslechů, je podle něj věcí taktiky vyšetřování. "V případě výslechu Andreje Babiše mladšího je postup komplikován jeho pobytem v cizině," řekl s tím, že výslech musí zajistit mezinárodní právní pomoc a musí mu předcházet zpracování znaleckého posudku na Babišův zdravotní stav.

Připomněl, že žalobci i vyšetřovatelé jsou vázáni zákonem a nemohou postupovat stejným způsobem jako novináři. Zdůraznil také, že Babišův syn je v kauze obviněný, na svou obhajobu může uvádět cokoliv a nemusí vypovídat vůbec. "Z toho také jednoznačně vyplývá, že jeho výslech nelze prozatím předjímat jako jednoznačný klíčový důkaz ve věci," dodal Erazím.

Novináři nedostali na konci tiskové konference příležitost klást dotazy. Vyjádření pro tisk se odehrálo v malé místnosti, přišly zhruba čtyři desítky žurnalistů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je úterý 23. července 2019

Očekáváme v 19:00 30°C

Celá předpověď