Za pokus o vraždu policisty dostal Litevec deset let vězení

foto Krajský soud v Hradci Králové pokračoval 24. září 2018 v projednávání případu Vitalijuse Červonikovase (vpravo) z Litvy, který se podle spisu pokusil zavraždit policistu. Obžaloba ho viní, že loni v listopadu na Semilsku kradeným vozidlem chtěl přejet policistu, který se ho snažil zastavit. Hrozí mu až 12 let vězení.

Hradec Králové - Krajský soud v Hradci Králové dnes potrestal Vitalijuse Červonikovase z Litvy za pokus o vraždu desetiletým vězením a vyhoštěním na dobu neurčitou. Podle obžaloby chtěl loni v listopadu u Pasek nad Jizerou na Semilsku kradeným vozidlem přejet policistu, který se ho snažil zastavit. Za pokus o vraždu hrozilo dvacetiletému Litevci 15 až 20 let vězení. Trest dostal pod spodní hranicí trestní sazby také proto, že obžalovaný nebyl v Česku dosud trestaný, konstatoval soud. Trest by si měl odpykat ve věznici s ostrahou. Rozsudek není pravomocný, obhájce se proti rozsudku odvolal, státní zástupce si nechal lhůtu.

"K tomu, co by hrozilo policistovi, kdyby ho zachytil autem, uvedl znalec, že většina takových případů končí smrtí. ... Nevěřím jeho obhajobě, že si spletl pedály a místo na brzdu šlápl na plyn," řekl předseda senátu Luboš Sovák.

Podle něj obžalovaný od počátku věděl, že ho policie nesmí dopadnout. "Věděl, že řídí kradený vůz bez dokladů, sám nemá řidičský průkaz. Na tuto práci byl najatý, jeho úkolem bylo převézt vůz přes ČR. Byl pronásledovaný policejním autem, choval se tak, aby ujel," uvedl Sovák.

Státní zástupce dnes novinářům řekl, že obžalovaný použil automobil jako zbraň. "Pokusil se autem prorazit policejní zátaras, a ohrozil tím život policisty," zdůraznil žalobce.

Podle spisu Červonikovas řídil vůz ukradený v Rakousku a mířil s ním do Polska. Autem ho stíhala policie. Obžaloba muže vinila z toho, že neuposlechl pokynů dalšího policisty k zastavení, který stál ukradenému vozu v cestě v jediném volném jízdním pruhu. Jeden ze dvou jízdních pruhů blokovalo policejní auto. Obžaloba viní muže, že najel na policistu v téměř stokilometrové rychlosti. Policista musel uskočit do strany, aby ho vozidlo, které obžalovaný řídil, nesrazilo.

Obhájce navrhl zprostit Červonikovase obžaloby. "Auto neřídil tak, aby ho (policistu) zasáhl. Nechtěl zastavit. Situaci vyhodnotil tak, že nešlo dobrzdit a myslel si, že bude místo pro to, aby se vyhnul. Úmysl použít auto jako zbraň, čili vést auto na policistu, podle mého názoru prokázán nebyl," řekl obhájce Jiří Duchoň. Podle soudního znalce z oboru silniční dopravy měl ale obžalovaný dostatek času na to, aby zastavil.

Mladík dnes znovu vinu odmítl. "Nikoho jsem nechtěl zavraždit, nikomu jsem nechtěl ublížit," řekl soudu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je úterý 25. června 2019

Očekáváme v 9:00 25°C

Celá předpověď