Zakladatelka Muzea Kampa Mládková oslaví 99. narozeniny

foto Ilustrační foto - Mecenáška umění Meda Mládková u jedné ze tří úzce souvisejících maleb se stejným názvem Vanoucí modře od Františka Kupky po tiskové konferenci uspořádané 8. února v pražském Muzeu Kampa k chystaným výstavám.

Praha - Muzeum Kampa v sobotu připomene narozeniny své zakladatelky, mecenášky Medy Mládkové. Žena, která v exilu podporovala české umělce a po návratu do vlasti otevřela muzeum moderního umění v Praze, oslaví 8. září 99. narozeniny. Muzeum Kampa bylo otevřeno v den jejích narozenin před 15 lety a na letošní výroční den Mládkové připravilo celodenní program. ČTK o tom dnes informovala Hana Tietze.

Kromě volných vstupů do muzea a dalších prostor spravovaných Nadací Jana a Medy Mládkových se například na počest Mládkové bude péct 99 jejích oblíbených dortíků. "Paní Meda miluje sladké. V blízké Werichově vile, na jejíž rekonstrukci měla také výrazný vliv, se prodává speciální dort Meda. V sobotu 8. září ve 13:00 si připijeme na zdraví této úžasné dámy a k dispozici bude 99 těchto malých, charitativních dortíků. Výtěžek pošleme na Home4pets, organizaci, která se stará o opuštěná zvířata," uvedl předseda správní rady nadace Jiří Pospíšil.

Meda Mládková se narodila 8. září 1919 v Zákupech v severních Čechách. Od roku 1948 žila v emigraci. Po celou dobu života v zahraničí, nejdříve ve Švýcarsku, později ve Francii a nakonec ve Spojených státech, pomáhala krajanům - přispívala k šíření děl českých spisovatelů a novinářů, později se rozhodla sbírat díla českých umělců.

Od roku 1989 hledala v Praze prostory vhodné pro vytvoření muzea moderního umění, aby mohla své sbírky zpřístupnit veřejnosti. Muzeum Kampa se od svého otevření v roce 2003 stalo významnou institucí a v posledních letech jí výrazně roste návštěvnost.

Mládková se v posledních letech stáhla z veřejného života. Podle Pospíšila se oslavenkyně ale zajímá o dění kolem sebe a přízeň návštěvníků muzea ji těší. "Nedávno měla velkou radost z povedené výstavy obrazů Františka Kupky v Paříži. K narozeninám ji určitě přinesu kvalitní hořkou čokoládu a dobré bílé víno. Sklenka vína a kousek čokolády je možná i část tajemství na její dlouhověkost a vitalitu," míní Pospíšil.

Přestože zdravotní stav Mládkové nedovolí, aby se oslav 8. září osobně účastnila, bude pro její příznivce a milovníky umění po celý den vstup do Muzea Kampa zdarma. Od 10:00 bude každou celou hodinu lektorská komentovaná prohlídka s výkladem zaměřeným na život Medy Mládkové a její cestě k Muzeu Kampa. Lektorské oddělení připravilo i dílny pro děti. Slevy na vstupné a komentované prohlídky jsou připravené i v nedávno otevřeném Muzeu skla Portheimka a program bude i ve Werichově vile.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je čtvrtek 22. srpna 2019

Očekáváme v 17:00 24°C

Celá předpověď