Zakázka na nákup testů do škol byla podle komise v rozporu se zákonem

foto Ilustrační foto - Žák prvního stupně ZŠ Mezi školami v Praze v doprovodu rodiče čeká na výsledek antigenního testu. Žáci se 12. dubna 2021 vrátili do lavic, třídy se budou střídat po týdnech. Podmínkou prezenční výuky bude antigenní test žáků i pracovníků škol dvakrát týdně.

Praha - Zakázka na nákup antigenních testů pro žáky a studenty byla podle senátní komise provedená vládou v rozporu s požadavky zákona o finanční kontrole ve veřejné správě. Senát by měl podle dnešního návrhu komise mimo jiné konstatovat, že vláda si objednala o jeden milion testů více, než kolik jich bude mezi žáky a studenty distribuováno. Horní komora se bude návrhem zabývat zřejmě koncem dubna.

Vláda podle komise nerespektovala doporučení odborníků pro dodávky neinvazivních testů. Omezila okruh oslovených výrobců a dodavatelů, což mohlo mít negativní dopad na cenu dodávky, uvedla komise. Kritizovala rovněž prominutí daně z přidané hodnoty u dovozu zboží. "Pokud by uvedená neodůvodněná omezení neexistovala, mohlo dojít k úspoře více než 30 milionů korun," konstatovala komise pro dohled nad poskytováním veřejných prostředků. Senát by měl podle ní vyzvat vládu, aby v budoucnu postupovala při pořizování obdobných dodávek v souladu se zákonem.

Dodávku 3,6 milionu testů do škol vyhrála společnost Tardigrad International Consulting. Stát má za jejich dodání zaplatit dohromady čtvrt miliardy korun. První zásilka více než milionu testů od čínské firmy Lepu do Česka dorazila koncem února.

Výběr dodavatele, kterou se zabývala policie i Úřad pro ochranu veřejné soutěže, vyvolal spor uvnitř vládní koalice. Podle webu Seznam Zprávy firma Tardigrad podle zadávací dokumentace nesplnila podmínky soutěže. Tendru se podle něj účastnila i společnost Chironax, která nejenže garantovala požadovanou dodávku testů v termínu podle výzvy ministerstva vnitra, ale nabídla i lepší cenu. Premiér Andrej Babiš (ANO) následně oznámil, že bude chtít tendr vysvětlit a později dodal, že bude požadovat jeho zrušení. Zakázkou se 22. února zabývala vláda, která ji ale nezrušila. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) řekl, že tendr splňoval zákonné podmínky.

Vnitro koncem února zopakovalo, že firmu Tardigrad International Consulting komise vyhodnotila jako nejvhodnější ze seznamu ministerstva zdravotnictví. Podle ministerstva společnost splnila formální podmínky výběru a schopnost dodat včas požadované množství testů. Hamáček už dříve uvedl, že Chironax byl vyřazen kvůli varování Bezpečnostní informační služby, podle které je společnost napojena na stíhané lidi.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je úterý 11. května 2021

Očekáváme v 23:00 18°C

Celá předpověď