Zákaz plastových příborů, talířů nebo brček Sněmovna zřejmě schválí

foto Plastová brčka. Ilustrační foto.

Praha - Zákaz jednorázových plastových příborů, talířů nebo brček, jak jej vyžadují předpisy Evropské unie, Sněmovna zřejmě schválí. Vládní předlohu, která upravuje také povinnosti výrobců některých plastových výrobků, podpořil s některými spíše technickými úpravami sněmovní výbor pro životní prostředí.

Zákaz postihne hlavně jednorázové plastové výrobky - vedle příborů, talířů a brček rovněž vatové tyčinky či tyčky k uchycení balonků, nápojové kelímky z expandovaného polystyrenu a výrobky z oxoplastu. Po zákazu by se podle ministerstva životního prostředí měla ročně snížit spotřeba těchto plastových výrobků o zhruba 1,77 miliardy kusů. K vybraným jednorázovým výrobkům, které budou zakázány, už existují náhrady.

Sněmovní výbor doporučil také schválení doprovodné předlohy, která například stanoví cíle pro zajištění tříděného sběru plastových nápojových lahví. Zavede rovněž požadavky na část samotných výrobků z plastu. Lahve budou muset od roku 2025 obsahovat aspoň čtvrtinu recyklovaného plastu a všechny nápojové plastové lahve o objemu až tři litry od roku 2030 aspoň 30 procent recyklátu. Nápojové lahve do tří litrů také budou muset mít od poloviny roku 2024 připevněná plastová víčka.

Návrh dále zjednodušuje dobrovolné zálohování. Zavedení povinného zálohování plastových lahví ve výborů nikdo z poslanců nenavrhl.

Výrobci například hygienických vložek, tamponů, vlhčených ubrousků a tabákových výrobků s filtry budou muset podle návrhu zákona informovat uživatele o tom, jak se těchto produktů po použití správně zbavit. U některých výrobků budou muset být upozornění na dostupnost opakovaně použitelných alternativ. Na cigaretách s filtry, samostatných filtrech, vlhčených ubrouscích, hygienických pomůckách a kelímcích bude muset být jednotné značení.

Producenti cigaret, vlhčených ubrousků a balónků se budou muset podle předlohy hradit obcím náklady na úklid odpadu z těchto výrobků z veřejných prostranství. Návrh možná čeká v této věci ještě úprava, když v nynějším znění předpokládá, že výrobci budou muset mít smlouvy s nejméně 90 procenty obcí, v nichž žije aspoň 90 procent obyvatel Česka. Podle některých poslanců v předloze chybí motivace obcí k uzavírání dohod, mluví se také o možnosti postupného naplňování této povinnosti.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je čtvrtek 8. prosince 2022

Očekáváme v 21:00 0°C

Celá předpověď