Zájemci mohou na internetu propojovat historické a současné mapy

foto Propojení současné (vlevo) a historické mapy Brna na snímku pořízeném 9. července 2020 v Moravské zemské knihovně v Brně, která nabízí milovníkům map možnost zapojit se do takzvaného georeferencování.

Brno - Milovníci map mohou na internetu hledat totožné body na historických a současných mapách, a pomoci tak mapy propojit. Zájemcům nabízí takzvané georeferencování Moravská zemská knihovna prostřednictvím webu Staremapy.cz. Lidem k tomu stačí čas a webový prohlížeč. ČTK to řekli organizátoři projektu. Výsledná data využijí kartografové, knihovníci a jiní vědci při své práci. Přínosem pro knihovnu je také možnost přidávat zpracované staré mapy do katalogu, aby je veřejnost mohla vyhledat bez nutnosti, znát jejich autora nebo název.

Fotogalerie

Podle pracovníka knihovny Jiřího Dufka georeferencování propojuje technologickou dovednost a poznávání kulturního dědictví. Činnost spočívá ve srovnávání aktuální mapy v jedné části obrazovky a náhodné historické mapy v druhé části.

"Jakmile jsou zaznačeny alespoň tři body, aplikace sama nabídne další, které je třeba zpřesnit, nebo odebrat. K úplnému dokončení procesu je potřeba okolo 20 bodů," uvedl kurátor mapové sbírky Miloš Pacek.

Hledání stejných bodů může trvat pár minut, ale i několik hodin, pokud se jedná například o mapu Asie nebo mapu s latinskými názvy. Právě zahraniční mapy mohou podle organizátorů projektu v nynější době omezení cestování kvůli koronaviru lákat ke georeferencování. "Studovala jsem historii a ráda cestuji, a protože to letos na jaře nešlo, přiblížila jsem se tomu alespoň takhle," řekla Monika Krejčová, která se projektu zúčastnila.

Po dokončení georeferencování může člověk s výsledkem svého hledání ještě dále pracovat. "Může přidat další již zpracované mapy z jiné doby a vrstvy mezi sebou porovnávat nebo vytvořit 3D vizualizaci staré mapy pomocí Google Earth," řekl mluvčí knihovny Radoslav Pospíchal.

Moravská zemská knihovna letos pořádá také pátý ročník soutěže v georeferencování, který potrvá do konce srpna. Účastníci se mohou setkat s obsahem atlasů z 16. až 18. století a ti nejaktivnější získají knihy o starých mapách a jejich vývoji.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je čtvrtek 6. srpna 2020

Očekáváme v 17:00 26°C

Celá předpověď