Zájem o dluhopisy pro občany v 12. emisi byl rekordní, stát zahájil novou emisi

foto Ilustrační foto - Ministerstvo financí ČR v Letenské ulici v Praze.

Praha - Lidé si v 12. emisi objednali státní dluhopisy určené pouze pro fyzické osoby, tzv. Dluhopisy Republiky, za 5,6 miliardy korun. To je největší objem od zahájení prodeje dluhopisů na konci roku 2018. Informovalo o tom dnes ministerstvo financí. V předchozí 11. emisi si lidé koupili státní dluhopisy za 4,4 miliardy korun. Dnes MF zahájilo prodej 13. emise dluhopisů určených pro občany, tzv. Dluhopisů Republiky. Ty bude možné koupit do 23. prosince.

"Rekordní výsledek právě skončeného dvanáctého úpisu Dluhopisu Republiky potvrzuje dlouhodobě vysoký zájem Čechů o státní dluhopisy, které nabízí bezpečné zhodnocení úspor a také atraktivnější výnos díky zrušené 15procentní dani z příjmů. Stejně jako v předchozích obdobích byl pro občany drtivě nejoblíbenějším dluhopisem ten protiinflační, který dnes v době celosvětově dočasně zvýšené inflace nabízí atraktivní způsob, jak chránit své úspory," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dále uvedla, že v následujících dnech dojde k drobným zpřesněním výsledku 12. emise. "Předpokládáme nicméně, že půjde o historicky nejlepší čísla od konce roku 2018, kdy jsme Dluhopis Republiky občanům poprvé nabídli," dodala. Během 11 předchozích upisovacích období lidé nakoupili dluhopisy za zhruba 33 miliard korun.

V nové emisi MF nabízí opět dva typy dluhopisů, a to reinvestiční a protiinflační se splatností šest let. Výnosy obou dluhopisů jsou osvobozené od daně z příjmů.

Reinvestiční spořicí dluhopis má stejně jako předchozí emise rostoucí roční výnosy. Průměrnou roční úrokovou sazbu ministerstvo financí stanovilo u nové emise na 1,8 procenta, zatímco u předchozí byl 1,5 procenta. "Průměrný výnos tohoto dluhopisu koresponduje s výnosy státních dluhopisů obchodovaných na finančním trhu k datu zahájení úpisu dluhopisu," uvedlo MF. U tzv. protiinflačního dluhopisu je nadále jeho výnos stanovený podle vývoje spotřebitelských cen. Minimální úroková sazba v každém výnosovém období je stanovená na nula procent ročně.

"Vyšší výnos reflektuje nárůst tržně obchodovaných vládních dluhopisů. Jde o zajímavý bezrizikový produkt. Nicméně investor může realizovat atraktivnější výnos prostřednictvím investice do korporátních dluhopisů velkých a stabilních emitentů. Zde však musí vybírat pouze dluhopisy velkých bezpečných firem s akceptovatelnou mírou kreditního rizika," řekl ČTK Tomáš Pfeiler ze společnosti Cyrrus.

Všechny nabízené dluhopisy, tedy reinvestiční a protiinflační, je možné pořídit prostřednictvím elektronického přístupu ke správě majetkového účtu nebo také na vybraných pobočkách České spořitelny a ČSOB.

MF dále upozornilo, že pokud zájemci o dluhopisy ještě nemají založený majetkový účet a elektronický přístup k němu, je možné zřízení provést rovněž plně elektronickou cestou. MF totiž v rámci digitalizace systému distribuce státních dluhopisů pro občany spustilo na jaře letošního roku možnost dálkové identifikace a autentizace. V prostředí portálu e-identita.cz lze celý proces zřízení elektronického přístupu ke správě majetkového účtu a nákupu státních dluhopisů provést například občanským průkazem s aktivovaným kontaktním čipem vydaným po 1. červenci 2018.

Emise *Objem (mld. Kč)
Pilotní - podzim 2011 20,4
Jarní 2012 15,3
Vánoční 2012 30
Jarní 2013 17,5
Vánoční 2013 21,3
Dluhopis - 1. emise 2,9
Dluhopis - 2. emise 0,9
Dluhopis - 3. emise 5,4
Dluhopis - 4. emise 1,2
Dluhopis - 5. emise 1,7
Dluhopis - 6. emise 2,1
Dluhopis - 7. emise 2,3
Dluhopis - 8. emise 4
Dluhopis - 9. emise 5
Dluhopis - 10. emise 3,2
Dluhopis - 11. emise 4,4
Dluhopis - 12. emise 5,6*

 

*objem objednávek

Zdroj: MF

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je neděle 17. října 2021

Očekáváme v 17:00 12°C

Celá předpověď