Zájem o brigády je letos malý, mzdy přitom budou i o desetinu vyšší

foto Dělník ve skladu. Ilustrační foto.

Praha - Zájem uchazečů o brigády je letos malý, přestože firmy jsou ochotny platit i o desetinu více než v předchozích letech. Navzdory zdražování a přílivu Ukrajinců překoná v létě jejich nabídka poptávku. Přivýdělek formou letní brigády hledají letos zejména studenti, nejvíce je lákají administrativní pozice. Vyplývá to z ankety ČTK mezi personálními agenturami.

"Po brigádnících a sezonních pracovnících je největší poptávka ve výrobě, ve skladech a v Praze i v kurýrních službách a fast foodech, zájem ze strany uchazečů je však nejčastěji o práci v kanceláři. Nejlákavější jsou zejména administrativní pozice bez angličtiny či práce na recepci. Požadavky firem a zájem brigádníků se tak dlouhodobě míjí," uvedla marketingová ředitelka Grafton Recruitment Jitka Součková.

Dlouhodobě klesá jak nabídka brigád ze strany firem, tak poptávka po brigádách ze strany studentů, doplnil šéf marketingu ManpowerGroup Jiří Halbrštát. Tento proces urychlila pandemie, která prakticky vymazala sezonní pracovní nabídky v gastronomii a cestovním ruchu. Studenti o letní přivýdělky nestojí tolik, jak tomu bylo třeba před dvaceti lety. "Typickým brigádníkem již není student, ale běžný člověk, který střídáním sezónních prací vnáší do života větší pestrost a také si tak může vydělat více peněz než například při plném úvazku v průmyslu," podotkl.

Nejčastěji se letní brigády tradičně objevují v gastronomii, cestovním ruchu a zemědělství, dále na festivalech a ve volnočasových službách, doplnil Halbrštát. "Proti minulému roku evidujeme pokles nabídky míst ve výrobě, retailu a pomocných prací, i když jde stále o obory s největším počtem inzerovaných pozic. Naopak roste zájem o nové pracovníky v cestovním ruchu, gastronomických službách, zemědělství, ale také v administrativě a IT, " doplnil Michal Novák z portálu Profesia.cz.

Trh s brigádami podle Halbrštáta částečně ovlivňují uprchlíci z Ukrajiny, kteří jsou ochotni dělat práci, o kterou Češi nemají zájem. Mohou pomoci některým zaměstnavatelům v hotelnictví, gastronomii, výrobě nebo zemědělství. "V souvislosti se silnou uprchlickou vlnou jsme čekali výrazný růst zájmu o krátkodobé brigády, zatím však ve srovnání s předchozími lety nepozorujeme žádný výkyv. Řady uchazečů nerozšířilo ani zdražování,“ podotkla Součková.

Mzdy brigádníků letos vzrostly. V Praze a Středočeském kraji jsou od 150 do 200 Kč, v ostatních regionech o něco nižší. Zajímavé příležitosti mohou brigádníci najít i v call centrech, kde si v případě znalosti cizích jazyků mohou vydělat i více. To samé platí i o vícesměnném provozu ve výrobě, který však brigádníci dlouhodobě odmítají. Zatímco pracovník, který má v pražském skladu na starost třídění zásilek, si vydělá 150 Kč za hodinu, brigádník se znalostí italštiny dosáhne na 240 Kč. Dělník na noční směny v Olomouci si zase může přijít na 165 Kč, na denní v Plzni však na 120 až 130 Kč.

"Studenti, důchodci, rodiče samoživitelé, všechny tyto skupiny preferují spíš brigády dlouhodobé. Vyhovuje jim pracovat pár hodin týdně po celý rok, nejen přes léto. I to je možná důvod klesajícího zájmu o letní brigády," uzavřela Součková.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je úterý 7. února 2023

Očekáváme v 9:00 -4°C

Celá předpověď