Zahraniční cesty by prezidentští kandidáti koordinovali s vládou

foto Standarta prezidenta republiky na Tereziánském paláci Pražského hradu - v popředí vstupní brána na první nádvoří.

Praha - Své zahraniční cesty by prezidentští kandidáti ve funkci hlavy státu koordinovali s vládou a případně Parlamentem. Části z nich se nelíbí současný stav, kdy některé kroky prezidenta Miloše Zemana a vlády nejsou v souladu. Uchazeči o post prezidenta to ČTK sdělili v odpovědi na anketní otázku. Neodpověděl na ni Zeman.

Bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš poznamenal, že by své oficiální zahraniční cesty s vládou konzultoval a koordinoval. "Prezident je stejně jako vláda součástí výkonné moci a měl by respektovat zahraniční politiku státu," uvedl. S příslušnými úřady by chtěl probírat kvůli vhodnosti návštěvy nebo z důvodu bezpečí i své případné soukromé zahraniční cesty či dovolené.

Za samozřejmost považuje konzultaci cest i podnikatel a textař Michal Horáček. ČTK sdělil, že je nepřijatelné, aby vláda a prezident mluvili různými hlasy. "Je to praxe, která Českou republiku hrubě poškozuje," uvedl.

Bývalý premiér Mirek Topolánek poznamenal, že dříve se cesty mezi prezidentem, vládou a ministerstvem zahraničí vždy koordinovaly. "Bez koordinace a komunikace to pokládám za velkou chybu, protože pak stát nezní jedním hlasem směrem ven a jsme v zahraniční nečitelní a nejednoznační," uvedl.

Podobný postoj ke státní diplomacii mají i prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek a bývalý šéf mladoboleslavské automobilky Vratislav Kulhánek. "Zahraniční politika státu musí být jednotná. Všechny instituce spolu musí v této spolupracovat," poznamenal. Podle Kulhánka prezident nemůže vytvářet jinou zahraniční politiku, než je oficiální vládní. "Takže koordinaci mých kroků s vládou považuji nejen za nutnou, ale i přirozenou," podotkl.

Lékař a aktivista Marek Hilšer uvedl, že v zájmu silné české zahraniční politiky je, aby hlas prezidenta a vlády zněly jednotně. Své cesty by proto jako prezident připravoval v souladu s vládou a Parlamentem. Extrémní výjimka by podle něj mohla nastat v případě, že by se vlády ujali extrémisté, kteří by usilovali o zvrat ohrožující demokracii a dosavadní zahraničněpolitické směřování země.

Bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer je přesvědčen, že bez pravidelné koordinace s vládou a Parlamentem by prezidentská funkce působila jako zbytečný luxus. "Nejvyšší ústavní činitelé mezi sebou musí spolupracovat a prezident hraje klíčovou roli," poznamenal.

S konzultacemi s vládou a Parlamentem počítá i hudebník a šéf strany Rozumní Petr Hannig. Zahraniční cesty musí podle něj vždy přinést užitek českému státu. Proto je třeba, aby na reprezentativní návštěvu prezidenta navazovaly praktické kroky vlády, ministrů a dalších politiků, dodal.

Současný prezident Zeman na otázku neodpověděl. Během svého mandátu vláda všechny jeho cesty do zahraničí schvalovala, a to především kvůli proplacení nákladů na ně. U některých z nich vypukl na vládě spor, zda by měly být odsouhlaseny. Část ministrů se postavila třeba proti cestě Zemana do Moskvy na výročí oslav konce druhé světové války, na které nejvyšší zástupci západních států nezamířili kvůli ruské anexi Krymu a zapojení Ruska do bojů na východě Ukrajiny. Spor vyvolaly také některé výroky Zemana například ohledně Ukrajiny nebo Číny. V reakci na některé spory se nejvyšší ústavní činitelé domluvili na pořádání pravidelných setkání, kde své kroky sjednocovali. Vzájemnou spolupráci na schůzkách si pochvalovali.

Strukturované odpovědi kandidátů prezidenta na anketu ČTK

Otázka: Zahraniční cesty (i soukromé) a zahraniční politika - plánujete své zahraniční cesty konzultovat s vládou, Parlamentem?

Jiří Drahoš, bývalý předseda Akademie věd

Určitě bych svoje oficiální zahraniční cesty konzultoval. A koordinoval i s vládou. Prezident je stejně jako vláda součástí výkonné moci a měl by respektovat zahraniční politiku státu. V případě soukromých cest, například dovolená - pokud by na ni vůbec zbyl čas, budu konzultovat s příslušnými úřady přinejmenším místo, kam bychom se s ženou chystali. A to z hlediska vhodnosti návštěvy i bezpečí.

Pavel Fischer, bývalý český velvyslanec ve Francii

Samozřejmě, bez pravidelné koordinace s vládou a Parlamentem by prezidentská funkce působila jako zbytečný luxus. Nejvyšší ústavní činitelé mezi sebou musí spolupracovat a prezident hraje klíčovou roli.

Petr Hannig, hudebník a šéf strany Rozumní

Ano. Zahraniční cesty vždy musí přinést užitek českému státu, proto je třeba navazovat na v podstatě reprezentativní návštěvu prezidenta praktickými kroky vlády a jednotlivých ministrů, eventuálně hejtmanů a primátorů, které by vedly k rozvoji styků mezi hospodářstvím navštívených zemí a rozvojem hospodářství u nás, ať už na celostátní, krajské či městské úrovni.

Marek Hilšer, lékař, aktivista

Definice zahraniční politiky náleží podle ústavy vládě, nikoli prezidentovi. V zájmu silné české zahraniční politiky je, aby hlas prezidenta a vlády zněl jednotně. Proto budu své cesty připravovat v souladu s vládou a Parlamentem. Extrémní výjimka by mohla nastat v případě, že by se vlády ujali extrémisté, kteří by usilovali o zvrat ohrožující demokracii a dosavadní zahraničněpolitické směřování země.

Michal Horáček, podnikatel a textař

Samozřejmě. Je nepřijatelné, aby vláda a prezident nadále mluvili různými hlasy. Je to praxe, která Českou republiku hrubě poškozuje.

Jiří Hynek, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu

Zahraniční politika státu musí být jednotná. Všechny instituce spolu musí v této spolupracovat.

Vratislav Kulhánek, bývalý šéf mladoboleslavské Škody Auto

Prezident nemůže vytvářet jinou zahraniční politiku, než je oficiální vládní. Takže koordinaci mých kroků s vládou považuji nejen za nutnou, ale i přirozenou.

Mirek Topolánek, bývalý premiér a předseda ODS

Dříve to tak vždy bylo, koordinovaly se cesty mezi prezidentem, Strakovkou a Černínem. A stejně jako zahraniční politika i zahraniční cesty by měly být koordinovány, i když je pravda, že prezident a jeho kancelář si svým způsobem cesty organizuje sám. Bez koordinace a komunikace to pokládám za velkou chybu, protože pak stát nezní jedním hlasem směrem ven a jsme v zahraniční nečitelní a nejednoznační.

Na otázku neodpověděl prezident Miloš Zeman.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je čtvrtek 18. října 2018

Očekáváme v 21:00 13°C

Celá předpověď