Zahajovacím snímkem 8. ročníku festivalu Scandi bude Margrete - Královna severu

foto Palác Lucerna (na snímku z 21. prosince 2011) se stal národní kulturní památkou (NKP). Vláda o tom rozhodla 20. února stejně jako o zařazení dalších 14 staveb na seznam chráněných pamětihodností. O schválení návrhu informoval ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

Praha - Zahajovacím snímkem 8. ročníku festivalu severských snímků Scandi bude 19. ledna v pražském kině Lucerna velkofilm Margrete - Královna severu. Přehlídka se do 25. ledna uskuteční ve třech desítkách kin po celé České republice i ve virtuálním kinosále Edisonline. Scandi nabídne 11 kinopremiér, nabídka v kinech bude jiná než on-line. Novináře o tom dnes informoval ředitel společnosti Film Europe Ivan Hronec.

Vedle festivalových předpremiér v kinech návštěvníky čeká 15 starších snímků, které byly v České republice uvedeny pouze na festivalech, a pět švédských němých filmů.

"Festival otevře film Margrete - Královna severu, na který by do kina Lucerna měla dorazit také jeho dánská režisérka Charlotte Sielingová. Společně s ní přijede producentka Birgitte Skovová nejen tohoto filmu, ale také snímku Tygři, který bude mít na Scandi taktéž svou premiéru. Obě poté budou mít debatu v Edison Filmhubu," řekl ČTK Hronec.

Historické drama Margrete - Královna severu s Trine Dyrholmovou v roli královny Dánska, Švédska a Norska ve 14. století je příběhem jedné z nejmocnějších žen v evropských dějinách. Jeho režisérka Sielingová se mimo jiné podílela na televizních sériích Vláda, Vražda a Most a americkém seriálu Ve jménu vlasti. Koproducentem Margrete - Královny severu je Sirena Film Praha, některé scény se proto odehrávají v českých lokacích.

Za další vrchol nabídky festivalu vedle zahajovacího filmu Hronec považuje žánrově originální animovaný film pro dospělé Utéct, který získal mimo jiné Velkou cenu poroty na festivalu Sundance a Evropskou filmovou cenu za nejlepší animovaný film a dokument. Snímek s tématikou uprchlíků a LBGT komunity byl nominován na Zlaté Glóby a je součástí úzkého výběru na mezinárodního Oscara za dokumentární i mezinárodní hraný film.

Divácký hitem by se podle pořadatelů festivalu letos mohla stát komedie Thomase Daneskova Divoch, která vypráví o krizi středního věku, mužnosti, egu a přátelství. V humorném duchu je natočená také road-movie Ocelové dámy, ve které se na bláznivý výlet vydávají tři starší sestry poté, co pětasedmdesátiletá Inkeri omylem zabije svého muže. Komediálním hororem, v němž se fikce promění v realitu, bude snímek Projekt Z aneb jak se točí zombie.

Premiérovým snímkem s vážnějším tématem bude Hranice odvahy. Snímek diváky zavede do období druhé světové války. Sleduje příběh sourozenců, kteří musí uniknout z rodného Norska, aby zachránili dvě židovské děti ukrývající se u nich doma. Film bude mít předpremiéru 18. ledna v pražském kině Edison Filmhub, poté bude součástí programu Scandi. Více informací včetně doprovodného programu je na stránkách festivalu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je pátek 20. května 2022

Očekáváme v 9:00 26°C

Celá předpověď