Zádušní mše v katedrále připomene oběti heydrichiády

foto Ilustrační foto - František Bobek z Československé obce legionářské ukazuje 9. září 2020 fotografie obětí heydrichiády na zdi Larischovy vily v Pardubicích, kterou legionářská obec opravuje. Opravené části vily se poprvé otevřou veřejnosti na Dny evropského dědictví.

Praha - V katedrále svatého Víta na Pražském hradě se dnes uskuteční zádušní mše za oběti heydrichiády. Mše, která pravidelně na konci října připomíná 294 Čechoslováků zavražděných nacisty, začne v poledne. Celebrovat ji bude pražský arcibiskup Jan Graubner a promluví také kardinál Dominik Duka. Od atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha letos uplynulo 80 let.

Atentát na Heydricha provedli 27. května 1942 výsadkáři Jozef Gabčík a Jan Kubiš v pražských Kobylisích. Gabčíkovi v rozhodné chvíli selhal samopal, Kubišovi se však podařilo odpálit granát, který Heydricha vážně zranil. Následně 4. června 1942 Heydrich zemřel. Následovala krutá odplata nacistů. Po rozsáhlém pátrání se Němcům kvůli zradě výsadkáře Karla Čurdy podařilo najít úkryt atentátníků v kryptě pražského chrámu Cyrila a Metoděje, kde Kubiš s Gabčíkem a pěti dalšími výsadkáři po urputném boji padli. Někteří v přestřelce, jiní zvolili dobrovolnou smrt.

Jako odvetu za atentát zavraždili nacisté několik tisíc lidí a srovnali se zemí vesnice Lidice a Ležáky. Největší poprava podporovatelů a příbuzných parašutistů, kteří atentát provedli, se konala v Mauthausenu 24. října 1942. Zemřelo při ní 135 žen a 127 mužů. Další popravy následovaly 25. ledna 1943 a 3. února 1944.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 5. června 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď