Žádosti v programu COVID nájemné přesáhly 2 miliardy Kč

foto Bytový dům - ilustrační foto.

Praha - Žádosti v programu COVID nájemné, u kterého začal příjem žádostí 26. června, přesáhly dvě miliardy korun. Ministerstvo průmyslu a obchodu, pod který podpora spadá, jich zatím schválilo 6368 za 858,8 milionu korun. ČTK to sdělila mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová. O dotaci na komerční nájem mohou podnikatelé zasažení v souvislosti s vládními opatřeními proti koronaviru žádat do 30. září. Na program je vyčleněno pět miliard korun.

MPO podle Filipové v systému eviduje 14.239 žádostí. Na konečné schválení jich čekají zhruba dva tisíce za 334 milionů korun, k dopracování jich ministerstvo vrátilo 484 za 64,3 milionu korun. Zamítnuty byly dosud tři žádosti za 1,2 milionu korun. Dalších přibližně 5400 žádostí za 759 milionů korun lidé rozpracovali, ale dosud je nedokončili a nepodali. Zájemci o dotaci se musejí registrovat v on-line informačním systému na webu MPO.

Program COVID nájemné je určen podnikatelům, kteří museli kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru zavřít nebo omezit provoz. Stát jim na nájem za duben, květen a červen přispěje 50 procent. Podmínkou je, že majitel nájemné o 30 procent sníží a nájemce doplatí pětinu. Maximální výše podpory je deset milionů korun. Podpora se vztahuje na nájemní smlouvy uzavřené před 12. březnem. Program nemohou využít podnikatelé, kterým prostor pronajímá spřízněná osoba.

K žádosti zájemci musejí doložit několik čestných prohlášení včetně dokladu o uhrazení nájmu za leden a únor, případně předchozí měsíce. Žadatelé musejí přiložit také potvrzení o uhrazení části nájemného aspoň ve výši požadované podpory.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je úterý 19. ledna 2021

Očekáváme v 5:00 1°C

Celá předpověď