Žádná země mi před volbami nepomáhá, tvrdí Trump

foto Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci v Dillí.

Dillí - Americký prezident Donald Trump v Dillí řekl, že mu žádná země před prezidentskými volbami nepomáhá. Vyjádřil se tak na tiskové konferenci před odjezdem z Indie, kde byl na šestatřicetihodinové návštěvě. Trump kromě toho na závěr indické cesty přišel s "vysoce neobvyklou" výzvou, aby se dvě liberální soudkyně amerického nejvyššího soudu nezapojovaly do případů souvisejících s jeho osobou, napsala agentura Reuters.

"Nepřeji si pomoc od žádné země a žádná mi také nepomáhá," odpověděl americký prezident na dotaz týkající se údajného vměšování Ruska do volební kampaně ve Spojených státech. Trump bude v listopadových volbách usilovat o znovuzvolení, přičemž předchozí volby se Rusko podle amerických vyšetřovatelů "systematicky" snažilo ovlivnit v jeho prospěch. Tajné služby USA nedávno podle tamního tisku varovaly členy Sněmovny reprezentantů, že Moskva se vměšuje do předvolební kampaně i nyní a opět s cílem dopomoci Trumpovi k vítězství.

Šéf Bílého domu se před odletem z Indie dotkl mnoha témat z domácího i zahraničního dění. Chválil rozhodnutí poroty v kauze bývalého hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina, který byl v pondělí uznán vinným ze sexuálních deliktů. Trump prohlásil, že je to velké vítězství s významným dopadem.

Zároveň pokračoval v pozoruhodné kritice některých částí americké justice, když naznačil, že soudkyně nejvyššího soudu Ruth Baderová Ginsburgová a Sonia Sotomayorová by se neměly zapojovat do žádných procesů souvisejících s ním nebo s kroky jeho administrativy. "Prostě nechápu, jak je možné, že se nestáhnou z čehokoli, co má něco do činění s Trumpem," citoval Reuters prezidenta, který dvojici liberálně smýšlejících soudkyň už také zkritizoval na twitteru.

Neobvyklé komentáře zřejmě částečně pramenily ze čtyři roky starého rozhovoru Ginsburgové s americkými médii, v němž soudkyně vyjádřila výhrady k působení tehdy ještě prezidentského kandidáta Trumpa. Záhy se za svá "neuvážená" slova omluvila.

Co se týče Sotomayorové, Trumpa zřejmě pobouřilo její páteční nesouhlasné vyjádření k většinovému verdiktu nejvyššího soudu, který povolil zavedení přísného imigračního opatření ve státě Illinois. Soudkyně se v písemném zdůvodnění svého postoje tázala, proč nejvyšší soud, v jehož devítičlenném senátu je aktuálně pět "konzervativců" včetně dvou jmenovaných Trumpem, tak často schvaluje žádosti současné administrativy o nouzová opatření.

Agentura AP připomíná, že nejvyšší instance v americké justici se na konci března začne zabývat obsílkami ze strany Kongresu a manhattanské prokuratury, které se týkají Trumpových daňových přiznání a dalších finančních záznamů. Soudci nejvyššího soudu USA mohou na základě vlastního uvážení procesy vynechávat, podle AP je však velice nepravděpodobné, že by Ginsburgová nebo Sotomayorová vyhověly dnešnímu prezidentovu požadavku.

V Indii byl Trump podle zpravodajských agentur přijat vřele. Ohlásil dohodu o vyzbrojení indické armády americkým vybavením za miliardy dolarů. Nečekal se velký pokrok v globální obchodní dohodě, o níž se stále jedná. Šéf Bílého domu k tomu na tiskové konferenci řekl, že pokud se podaří dohodu vyjednat, bude to ke konci roku. "Máme s Indií velký obchodní deficit ve výši 24 miliard dolarů (559 miliard korun), to je hodně," sdělil. "Se Spojenými státy se musí jednat férově," dodal. Indie podle něj patří k zemím s mimořádně vysokými cly.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 2. června 2020

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď