Začíná Týden nízkoprahových klubů, otevřou se veřejnosti

foto Studenti, škola, přestávka, studium, notebook, laptop. Ilustrační foto.

Praha - Téměř stovka nízkoprahových klubů pro děti a mládež v Česku se ode dneška do neděle otevře široké veřejnosti. Jejich pracovníci, kteří poskytují mladým lidem pomoc v obtížných životních situacích spojených s dospíváním, chtějí upozornit na význam nízkoprahových a terénních programů. V problémech se totiž každý rok ocitne několik desítek tisíc mladých lidí. Týden nízkoprahových klubů, který pořádá Česká asociace streetwork, se letos koná podvanácté.

V klubech a jejich okolí se tento týden budou konat například nejrůznější workshopy, turnaje a koncerty a promítat se budou i dokumenty k problémům mladých lidí. Pracovníci budou rovněž aktivně představovat náplň a fungování programů. Přehled zapojených zařízení a plánovaných akcí je k dispozici na webu.

Podle ředitelky asociace Martiny Zikmundové má akce především snížit prahy mezi kluby a veřejností. "Veřejnost si je totiž velmi často zaměňuje například s domy dětí a mládeže nebo volnočasovými kroužky. Přitom jde o registrovanou sociální službu poskytující teenagerům odbornou pomoc v situacích, kdy škola nebo rodina z různých důvodů nezafungují," uvedla. V těchto službách působí asi 900 pracovníků. Podle České asociace streetwork by jich bylo potřeba minimálně jednou tolik.

Kluby vznikají v malých i velkých městech, ve vyloučených lokalitách nebo tam, kde se mládež schází. Terénní sociální pracovníci, neboli streetworkeři, nepůsobí pouze v nízkoprahových klubech, ale pohybují se v terénu, v přirozeném prostředí svých klientů. V případě teenagerů jsou to nejčastěji parky, hřiště, ale čím dál tím více také obchodní centra. S teenagery nejčastěji řeší vztahy v rodině, ve škole nebo s vrstevníky, ale také experimenty s návykovými látkami či v sexualitě. U mladších dětí se pracovníci setkávají se školními neúspěchy nebo s problémy v rodině.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je čtvrtek 19. září 2019

Očekáváme v 23:00 8°C

Celá předpověď