Začíná prodej šesté emise dluhopisů pro občany

foto Ilustrační foto - Ministerstvo financí ČR v Letenské ulici v Praze.

Praha - Ministerstvo financí dnes zahájilo prodej další, šesté emise státních dluhopisů pro občany s názvem Dluhopisy Republiky. Bude je možné koupit do 13. března 2020. Úřad nadále nabízí investorům vedle tzv. reinvestičního a protiinflačního dluhopisu také fixní dluhopis s konstantní výší výnosu v každém roce.

Výnosy reinvestičního a fixního dluhopisu přitom budou v další emisi vyšší než v předchozí. V případě dluhopisu s fixním výnosem MF u šesté emise stanovilo každoroční výnos na 1,5 procenta, u předchozí emise to bylo 1,25 procenta.

Reinvestiční spořicí dluhopis bude mít stejně jako předchozí emise rostoucí roční výnosy. Průměrnou roční úrokovou sazbu MF stanovilo u nové emise na 1,62 procenta před zdaněním. V první emisi byl průměrný výnos u reinvestičního dluhopisu stanoven na 2,07 procenta před zdaněním, ve druhé na 1,99 procenta, ve třetí emisi 1,91 procenta, ve čtvrté 1,62 procenta před zdaněním a v páté 1,42 procenta.

U tzv. protiinflačního dluhopisu je nadále jeho výnos stanoven podle vývoje spotřebitelských cen a navýšen o marži 0,5 procenta ročně. Minimální úrokovou sazbu tak MF garantuje na 0,5 procenta ročně, tedy stejně jako u předchozí emise.

Všechny aktuálně nabízené dluhopisy, tedy reinvestiční, protiinflační a fixní dluhopis, je možné pořídit prostřednictvím elektronického přístupu ke správě majetkového účtu nebo také na vybraných pobočkách České spořitelny. Na vybraných pobočkách ČSOB pak mohou zájemci pořídit pouze reinvestiční dluhopis. Zároveň na pobočkách ČSOB i České spořitelny je možné požádat o zřízení elektronického přístupu ke správě majetkového účtu. Na pobočkách je možné také pořídit dárkový certifikát Dluhopisu Republiky.

V jednotlivých upisovacích obdobích, která na sebe navazují, si mohou zájemci pořídit dluhopisy v minimální hodnotě 1000 Kč. Maximální objem je stanoven na pět milionů korun pro jednotlivý typ Dluhopisu Republiky. Objem emisí není předem stanoven, určeno je pouze období, kdy si je možné dluhopisy objednat.

Během pěti předchozích upisovacích období lidé nakoupili spořící dluhopisy za zhruba 12 miliard korun. Největší zájem byl zatím o tzv. protiinflační dluhopis, který nabídlo MF ve třetí emisi.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je sobota 8. srpna 2020

Očekáváme v 11:00 27°C

Celá předpověď