Začíná kongres krajanské společnosti, v Senátu udělí ceny

foto Ilustrační foto - Česko-americký režisér Ivan Passer.

Praha - V Praze dnes začne třídenní Světový kongres Společnosti pro vědy a umění. Je věnován stému výročí vzniku Československa a 60. výroční založení společnosti, která vznikla v New Yorku s cílem sdružovat především české a slovenské vědce a umělce, kteří svou vlast opustili. Dnes chce podněcovat a podporovat vědeckou a uměleckou tvorbu Čechů a Slováků v zahraničí a seznamovat svět s českou vědou a kulturou.

Dnes zahajovaný 29. světový kongres připomene také stoleté diplomatické vztahy mezi Českou republikou a USA. Dnes odpoledne v Senátu Společnost pro vědy a umění udělí své ceny. Vyzdvihuje jimi významné počiny českých osobností působící v různých oborech a šířících věhlas české kultury a vědy v zahraničí.

K jejich dřívějším laureátům patří třeba filmoví režiséři Juraj Herz a Vojtěch Jasný, choreograf Jiří Kylián nebo někdejší předseda Akademie věd a pozdější kandidát na českého prezidenta Jiří Drahoš. Loni cenu dostali třeba pěvkyně Gabriela Beňačková, režisér Ivan Passer, historik Vilém Prečan nebo plastický chirurg Bohdan Pomahač.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je úterý 25. září 2018

Očekáváme v 9:00 8°C

Celá předpověď