Část zkušebních komisařů pro autoškoly zahájila stávku, další ji podporují

foto Autoškola - ilustrační foto.

Praha - Část zkušebních komisařů pro autoškoly zahájila dvoudenní stávku. Vadí jim kroky ministerstva dopravy, které podle nich dlouhodobě ignoruje požadavky na změny v procesu vzdělávání a státního dozoru. Řada dalších protest podporuje, ale pracuje. Vyplývá to z informací od magistrátů a radnic. Asociace zkušebních komisařů ČR odhadovala, že by se protestu měla zúčastnit většina ze čtyř stovek komisařů po celé republice. Především v menších městech se ale kvůli nedostatku termínů zkoušky uskutečňují, zjistili zpravodajové ČTK. Podle asociace dnes absolvovala zkoušky ve srovnání s minulým týdnem zhruba třetina žadatelů.

V Praze se naopak ke stávce přidali všichni ze dvou desítek komisařů, uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman. Namísto zkoušení žáků autoškol se podle něj věnovali jiným činnostem. Na jihu Moravy ovlivnila stávka komisařů například zkušební termíny v Břeclavi. "V pondělí a úterý byly zkoušky zrušeny a budou autoškolám nahrazeny do konce tohoto týdne," uvedla mluvčí břeclavské radnice Jana Pelcová. Ve městě působí čtyři komisaři.

V menších jihomoravských obcích s rozšířenou působností, kde mají k dispozici jednoho nebo dva komisaře, naopak uvedli, že komisaři se ke stávce nepřipojují. "Nicméně upozorňují, že tlak na ně je neustále obrovský, poptávka silně převyšuje nabídku kvůli období, kdy nebylo možné zkoušky skládat," uvedla mluvčí radnice ve Šlapanicích na Brněnsku Anna Mrázová. Dva komisaři působí také v severočeském Mostě. "Je to na hraně," řekl dnes ČTK jeden z nich. "Oba dva jsme pomalu v penzijním věku a samozřejmě alespoň nějaká záloha by tu měla být," doplnil. Stávku oba mostečtí komisaři podporují, nechtěli si ale "brát lidi jako rukojmí".

Na radnici v Hradci Králové se do protestu zapojili všichni čtyři komisaři, kteří vykonávají tuto práci na plný úvazek. "Komisaři v těchto dnech nezkouší, někteří čerpají řádnou dovolenou, někteří jsou v práci a vykonávají jiné činnosti v souladu s jejich pracovní náplní," řekla ČTK mluvčí magistrátu Kateřina Šmídová. Zkušební komisaři v Náchodě s postojem asociace souhlasí, ale do stávky se aktivně nezapojili, uvedla mluvčí radnice Nina Adlof. Práci komisaře v dvacetitisícovém městě dělají dva lidé.

V Liberci komisaři uchazečům přihlášeným k závěrečné zkoušce zrušili dnešní testy na učebně i úterní jízdy. "Dnes a v úterý komisaři nezkouší uchazeče, ale jezdí po kontrolách autoškol," řekla ČTK mluvčí liberecké radnice Jana Kodymová. Stávka se ve městě dotkne zhruba 60 uchazečů o řidičský průkaz. Protestu se naopak neúčastní dva zkušební komisaři v Krnově. "Obsluhují celkem 13 autoškol a velké množství uchazečů o řidičská oprávnění. Proto se, přestože se s požadavky Asociace zkušebních komisařů ČR ztotožňují a morálně je podporují, protestu neúčastní," řekla mluvčí města Dita Círová. Dodala, že zkoušky dnes a v úterý se nadále normálně konají.

Do stávky se aktivně nezapojili ani komisaři v Plzni, Českých Budějovicích, Jihlavě, Kroměříži, Rakovníku, Uherském Hradišti nebo v Kladně. Podle mluvčí plzeňského magistrátu Evy Barborkové je důvodem kromě jiného hodně žadatelů o zkoušku, stávka by situaci jen zkomplikovala. "Někteří z uchazečů o řidičská oprávnění mají už například poslední termín, museli by tak absolvovat nový kurz," dodala.

Mluvčí Asociace zkušebních komisařů Jan Bajgar dnes ČTK ke stávce řekl, že podle jeho informací se dnes uskutečnily zkoušky 550 žadatelů o řidičské oprávnění. Minulé pondělí to bylo kolem 1500 žadatelů. Bajgar poznamenal, že všichni zkušební komisaři přišli do práce, část z nich ovšem nevykonává zkoušky a věnuje se například administrativní práci, kontrolám autoškol a dalším činnostem z jejich agendy. Připomněl pak, že protest nemíří proti obcím ale ministerstvu dopravy.

Cílem dvoudenní stávky je podle asociace upozornit na nečinnost vedení ministerstva dopravy, pokud jde o situaci ve vzdělávání komisařů. Podle ministerstva je ale stávka bezdůvodná. Proti kritice se ministerstvo již dříve ohradilo s tím, že se se zástupci komisařů pravidelně schází. "Například u změny nové legislativy byli od samého počátku až po její schválení. Přímo se podíleli na tvorbě konkrétních ustanovení, která odsouhlasili," uvedl mluvčí ministerstva František Jemelka.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je čtvrtek 19. května 2022

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď