Záchranné tlačítko využívá síť internetu věcí a funguje kdekoliv

foto Důchodci, senioři - ilustrační foto

Brno - Záchranné tlačítko určené zejména pro seniory, které nepotřebuje wifi ani každodenní dobíjení a funguje kdekoliv i mimo dům dnes na tiskové konferenci představili zástupci brněnského startupu Senzoor.

Zařízení, které výrobci pojmenovali Senzoor Push, může člověk nosit na krku nebo na pásku na zápěstí. Od ostatních dostupných technologií se liší zejména tím, že používá síť označovanou jako internet věcí.

"Využíváme tuto síť od společnosti Vodafone. Ta pokrývá nejen celou Českou republiku, ale funguje i v řadě evropských zemí. Zatím jsme na začátku, ale už nyní zařízení funguje v těch zemích, kde má Vodafone síť internetu věcí. Bude-li zájem i v zemích, kde síť má jiný operátor, není pro nás problém se s ním spojit," uvedl majitel firmy Senzoor Pavel Plachký.

S jedním zařízením lze spojit až pět nouzových kontaktů. Pokud senior stiskne záchranné tlačítko, zařízení odešle SMS zprávu a zavolá postupně na všechny nouzové kontakty, dokud některý z lidí na signál nezareaguje. Takový člověk pak může seniorovi zavolat, nebo se za ním jít podívat a ověřit, jak vážná je situace.

"Sám jsem řešil, jak se postarat o mou osmaosmdesátiletou maminku, která žije sama. Mobil s sebou pořád nenosí, nebo ho zapomene nabít. Dostupné systémy měly buďto příliš malý dosah a například na zahradě už nefungovaly, nebo byly závislé na wifi signálu nebo na signálu GPS," popsal Plachký.

Síť internetu věcí je podle něj dostupná i na místech, kam nedosáhne mobilní signál, například ve sklepě. Funguje ale i mimo dům, není omezená žádným domácím vysílačem. Senzoor navíc pravidelně každé tři hodiny automaticky kontroluje dostupnost signálu zařízení. Společnost kontroluje také životnost baterie, která v tlačítku vydrží až rok. Kromě seniorů je zařízení vhodné i pro chronicky nemocné, u kterých může nastat rychlé zhoršení zdravotního stavu.

Brněnská firma zařízení nabízí za cenu okolo 700 korun, měsíční provoz pak stojí uživatele 70 korun. Momentálně zahájila první kolo předobjednávek, aby zjistila, jaký je o takový produkt na trhu zájem. "Prototypy jsme vytiskli na 3D tiskárně, ale máme zajištěného profesionálního výrobce, který má kapacitu až 10.000 zařízení měsíčně," dodal Plachký.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je pátek 22. ledna 2021

Očekáváme v 23:00 2°C

Celá předpověď