Záchranné operace po zemětřesení v Afghánistánu z velké části skončily

foto Muži ve vesnici Gayan stojí 23. června 2022 u obětí zemětřesení, které zasáhlo Afghánistán. 

Kábul - Záchranné operace v Afghánistánu, kde si středeční ničivé zemětřesení o síle 6,1 stupně vyžádalo přes 1000 mrtvých a 1500 zraněných, jsou téměř u konce. Oznámilo to dnes islamistické hnutí Tálibán, které je v Afghánistánu už téměř rok u moci. Do některých zasažených oblastí již dorazila humanitární pomoc, napsala agentura Reuters.

"Záchranné operace skončily, pod sutinami není nikdo uvězněn," uvedl dnes mluvčí vojenského velitele Tálibánu pro východoafghánskou provincii Paktika. Mluvčí ministerstva pro zvládání katastrof následně podle Reuters uvedl, že záchranné práce skončily ve většině větších oblastí, pokračují ale na některých izolovaných místech.

Právě Paktika a přilehlá provincie Chóst mají největší počet potvrzených obětí. OSN se snaží přeživším poskytnout potravinovou pomoc a přístřeší. Záchranáři a přeživší dříve BBC řekli, že v blízkosti epicentra zemětřesení jsou popadané telekomunikační věže a zcela zničené vesnice a silnice. Obávají se, že bilance mrtvých ještě poroste.

V Afghánistánu jde o nejtragičtější zemětřesení za dvě dekády a řešení jeho následků představuje pro Tálibán značnou výzvu. Hnutí se v zemi ujalo moci v polovině loňského srpna po bleskové ofenzivě v době, kdy ze země po 20 letech odcházeli poslední vojáci USA a jejich spojenců.

Epicentrum středečního zemětřesení se nacházelo na východě Afghánistánu, 44 kilometrů od města Chóst poblíž hranic s Pákistánem. Podle svědků byly otřesy cítit v afghánském hlavním městě Kábulu i pákistánské metropoli Islámábádu.

Afghánistán se nachází uprostřed humanitární a hospodářské krize. Vysoce postavený představitel Tálibánu Abdul Kahár Balchí uvedl, že vláda "není schopna finančně pomoci lidem v takovém rozsahu, jaký je potřeba". Dodal, že pomáhají humanitární agentury, sousední státy a světové mocnosti, avšak pomoc je třeba zintenzivnit, jelikož šlo o velmi ničivé zemětřesení.

Generální tajemník OSN António Guterres uvedl, že OSN byla v souvislosti s katastrofou "plně mobilizována". Zdravotnické týmy, zdravotnický materiál, potraviny a nouzové přístřešky jsou podle představitelů OSN na cestě k potřebným.

Místní obyvatelé v rozhovoru s agenturou Reuters popsali rozsah zkázy. "Zničilo to domy našich sousedů," uvedl Fajsal. "Když jsme tam dorazili, bylo tam hodně mrtvých a zraněných," dodal. "V každé ulici uslyšíte lidi truchlit nad svými blízkými," řekl novinář z provincie Paktika. Jeden z lékařů v Paktice uvedl, že mezi oběťmi jsou i zdravotníci. "Před zemětřesením jsme neměli dostatek lidí a zařízení a teď zemětřesení zničilo i to málo, co jsme měli," řekl. "Nevím, kolik našich kolegů je ještě naživu," dodal.

V severním Afghánistánu a sousedním Pákistánu jsou zemětřesení častá, především v oblasti horského pásma Hindúkuš, kde se střetávají tektonické desky - eurasijská a indická. Škody a ztráty na životech tam bývají vysoké vzhledem k nestabilitě staveb. V posledních deseti letech podle informací Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) při zemětřeseních v Afghánistánu zahynulo více než 7000 lidí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je čtvrtek 30. března 2023

Očekáváme v 15:00 15°C

Celá předpověď