Začala výstava věnovaná historii Velké pardubické

foto V pardubickém výstavním prostoru Mázhaus 6. srpna 2020 začala výstava Cval staletími - Legenda jménem Velká pardubická. Tématem expozice je nejslavnější český překážkový dostih.

Pardubice - Ve výstavním prostoru Mázhaus vedle pardubického magistrátu začala výstava Cval staletími - Legenda jménem Velká pardubická. Jak z názvu vyplývá, tématem je nejslavnější český překážkový dostih. Jeho historií provedou návštěvníky dokumentační fotografie a řada dalších exponátů z muzejních i soukromých sbírek.

Fotogalerie

Nechybí ani trojrozměrné exponáty nejen z Východočeského muzea v Pardubicích, ale také například z Národního památkového ústavu, Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě nebo privátních majitelů. "Některé z těchto předmětů nebyly dosud veřejnosti prezentovány, jiné jsou vystavovány jen sporadicky. Těšit se můžete na takové skvosty, jako jsou osobní předměty vynikajícího armádního jezdce kapitána Rudolfa Poplera nebo Laty Brandisové, jediné ženy, která kdy Velkou pardubickou vyhrála," uvedla Renáta Tetřevová, kurátorka výstavy, která potrvá do 14. října.

První Velká pardubická steeplechase se běžela 5. listopadu 1874, nekonala se pouze v letech válečných, z politických důvodů v roce 1968 a dvakrát kvůli špatnému počasí. Dráha pro špičkové koně a jejich jezdce měří 6900 metrů a závodníci překonávají celkem 31 překážek. Letos se uskuteční již 130. ročník dostihu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je pondělí 12. dubna 2021

Očekáváme v 7:00 5°C

Celá předpověď