Začala Smetanova výtvarná Litomyšl, ukazuje i díla Olbrama Zoubka

foto V Litomyšli byly zahájeny 12. června 2021 výstavy soch Evy Kmentové a Olbrama Zoubka v rámci festivalu Smetanova výtvarná Litomyšl. Na snímku jsou Zoubkovy sochy Otec a Matka (1967).

Litomyšl (Svitavsko) - V Litomyšli na Svitavsku dnes začal výstavní festival Smetanova výtvarná Litomyšl. Jeho součástí je i dnes otevřená výstava soch Evy Kmentové a Olbrama Zoubka. Festival do poloviny října nabídne 25 výstav, akcí a prezentací. Je tradiční doprovodnou akcí národního hudebního festivalu Smetanova Litomyšl, který se letos bude konat od 1. do 11. července.

Fotogalerie

"Smetanova výtvarná Litomyšl je unikátní počtem zapojených subjektů a souběžně pořádaných výstav v malém desetitisícovém městě," uvedli organizátoři. Kromě tradičních expozic ve výstavních síních a galeriích budou umělecká díla k vidění i pod širým nebem.

Dílo Kmentové a Zoubka představuje Galerie Miroslava Kubíka výstavou Lidská důstojnost. Kmentová a Zoubek byli manželé a autoři výstavy se pokoušejí najít i momenty jejich vzájemné inspirace. Výstava zhruba 80 děl se soustřeďuje na období od konce 50. do začátku 80. let minulého století. Ze Zoubkových prací jsou představena díla Strážci, Běžec nebo plastiky ze série Zastřelení. Od Kmentové díla Opuštěný prostor, Lidské vejce či stély s otisky prstů a rtů.

V rámci výtvarného festivalu dnes také začala výstava o historii a budoucnosti Augustovy tiskárny v Litomyšli, jejíž historie sahá nejméně do 15. století. Expozice je na zahradě tiskárny a ukazuje i plány na přeměnu památkově chráněného objektu na kulturní centrum. "Hlavní náplní objektu bude stálá expozici věnovaná Juliu Mařákovi," řekl k budoucnosti objektu Michal Šimek z Muzejního spolku Augustova tiskárna.

V galerii Pakosta jsou ode dneška k vidění skleněné reliéfy Andrey Staškové. Na různých místech v Litomyšli bude mít výstavu svých děl od 20. června umělecký sklář Jiří Pačinek. Regionální muzeum v Litomyšli chystá na 19. června výstavu olejů spisovatelky, herečky a malířky Ivy Hüttnerové. V Městské galerii Litomyšl v domě U Rytířů bude mít od 1. srpna autorskou výstavu nazvanou Časy mezi Časy Veronika Bromová.

Do Litomyšle rovněž připravuje Krištof Kintera sedmimetrovou sochu nazvanou Klacek se modlí. Ztvárňuje klečící figuru, která spíná ruce k nebi. Veřejnosti bude představena 3. července.

Podrobný program je na webu festivalu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je úterý 24. května 2022

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď