Z východní Ghúty odcházejí stovky lidí, v Idlibu zahynulo 28 osob

foto Ilustrační foto - Evakuace ve východní Ghútě u Damašku.

Damašek - V syrské oblasti východní Ghúta, která leží v blízkosti Damašku a kterou za poslední měsíc už z 80 procent opět ovládla syrská vládní vojska, začala první evakuace povstalců. Syrská agentura SANA uvedla, že město Harasta už opustilo přes 1500 lidí, z toho několik set povstalců. Boje dnes pokračovaly v provincii Idlib na severozápadě země. Při náletu tam zahynulo 28 civilistů. Oznámila to exilová organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR).

Na základě dohody, kterou za zprostředkování Moskvy uzavřeli ve středu zástupci syrské vlády s povstalci ze skupiny Ahrár aš-Šám, by mělo ve dvou skupinách odejít z dvacetitisícového města Harasta asi 1500 bojovníků a na 6000 jejich rodinných příslušníků. Podle televize Al-Džazíra jsou mezi nimi i lidé, kteří potřebují lékařské ošetření.

Libanonské šíitské hnutí Hizballáh, který je spojencem syrské vlády, oznámilo, že na složení zbraní přistoupila také další velká skupiny z východní Ghúty, a to Fajlak ar-Rahman. Příměří prý začne dodržovat od dnešní půlnoci. Skupina zatím tuto informaci nepotvrdila. Pokud přistoupí na evakuaci, zůstane ve východní Ghútě z velkých skupin jenom Džajš al-Islám, která působí hlavně v Dúmě, což je největší město východní Ghúty.

Syrská agentura SANA uvádí, že z Harasty dnes odjelo do provincie Idlib 30 autobusů s 1580 lidmi. Bylo mezi nimi přes 600 mužů a z nich 413 jsou bojovníci. Dále je ve skupině přes 380 žen a zbytek jsou děti.

Na místě byli kromě autobusů a sanitek také ruští a syrští vojáci. V Harastě má podle armády zůstat pod kontrolou syrské vlády 18.000 až 20.000 lidí.

Povstalci s rodinami se mají přesunout do provincie Idlib na severozápadě země. Tuto provincii ovládají různé povstalecké skupiny. Dnes byly z tamní pohraniční lokality Háram hlášeny nálety, které zasáhly tržiště a vyžádaly si podle čerstvé informace SOHR životy 28 civilistů. bylo mezi nimi 11 žen a dětí. Háram je v rukou skupiny Haját Tahrír aš-Šám, která se označuje za syrskou odnož Al-Káidy. Mezi 20 oběťmi středečního náletu bylo mnoho dětí, které právě vyběhly ze školy.

Součástí středeční dohody o evakuaci východní Ghúty je i výměna zajatců. Agentura Reuters dnes s odvoláním na hnutí Hizballáh, které bojuje na straně syrského režimu, uvedla, že povstalci dnes propustili 13 vojáků výměnou za pět svých bojovníků.

Z východní Ghúty se už přes týden i přes pokračující boje evakuují civilisté. Využívají humanitární koridory otevřené po část dne vládními vojsky a jejich ruskými spojenci. Dosud oblast, která byla od roku 2013 v obležení vládních jednotek, opustilo podle ruské agentury RIA Novosti přes 90.000 lidí. Jen dnes odešlo podle této agentury už přes 5000 civilistů.

Východní Ghúta se ocitla v obležení vládních jednotek na jaře 2013 krátce poté, co ji asi rok po vypuknutí občanské války v Sýrii ovládli povstalci. V katastrofálních podmínkách v obležení žilo na 400.000 lidí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 22. října 2018

Očekáváme v 15:00 16°C

Celá předpověď