Začal soud v kauze italského exministra Salviniho a blokovaného vylodění běženců

foto Bývalý italský ministr vnitra Matteo Salvini opouští budovu soudu v Palermu. (snímek z 23. října 2021)

Palermo - U soudu v Palermu dnes začal proces s bývalým italským ministrem vnitra Matteem Salvinim, který je obžalován z únosu v souvislosti s blokováním vylodění migrantů zachráněných ve Středozemním moři. V srpnu 2019 krátce před svým odchodem z vlády Salvini nepovolil okamžité vylodění 147 běženců, kteří byli na palubě lodě nevládní organizace Open Arms. Za "nelegální zadržování osob" mu hrozí až 15 let vězení.

Proces se de facto rozběhl už 15. září, okamžitě byl ale odročen na dnešní termín. Jednání, které začalo v 11:00, se týkalo procedurálních záležitostí, jako jsou žádosti o zařazení nových materiálů do soudního spisu a navrhovaného seznamu svědků.

Soud podle agentury ANSA přijal veškeré návrhy, což mimo jiné znamená, že prokuratura může předvolat i italského premiéra Giuseppeho Conteho nebo Salviniho nástupkyni na ministerstvu vnitra Lucianu Lamorgeseovou. Svědčit může i americký herec Richard Gere, který 9. srpna 2019 přišel na palubu lodě, aby se informoval o zdravotním stavu migrantů a předal jim ovoce, zeleninu a vodu.

Salvini je kromě únosu obviněn také ze zanedbání úředních povinností. V srpnu 2019 jako ministr vnitra několik dní odmítal lodi zmíněné španělské nevládní organizaci přidělit přístav, kde by mohla zakotvit. Vylodění více než stovky migrantů nakonec povolil až po téměř třech týdnech, když to nařídila sicilská prokuratura.

Šéf krajně pravicové strany Liga, který poslední dva roky nezastává žádnou vládní funkci, ovšem kterému nadále patří senátorské křeslo, se dnes dostavil k soudu. "Řekněte mi, nakolik je seriózní proces, ve kterém přijede z Hollywoodu svědčit o mých špatnostech Richard Gere?" sdělil Salvini novinářům při odchodu ze soudní budovy. Začínající soud označil za "politický proces zorganizovaný levicí".

Soud hrozil Salvinimu i kvůli podobné kauze z července 2019, kdy nedovolil okamžité vylodění zhruba 130 afrických migrantů zachráněných ve Středozemním moři. Kromě asi 15 z nich, včetně těhotné ženy a dětí, museli ostatní čekat několik dní v přístavu na lodi pobřežní stráže Gregoretti, než některé země EU slíbily, že je převezmou. Uzavírání přístavů a čekání na rozdělení migrantů mezi unijní státy bylo součástí přísné protiimigrační politiky italského ministra vnitra z let 2018 a 2019. Tuto politiku mnozí Italové vítali v situaci, kdy do jejich země mířily ze severní Afriky tisíce lidí, zatímco další desetitisíce už byly v italských uprchlických centrech.

Agentura AFP si všímá, že proces u soudu v Palermu začal v okamžiku, kdy do přístavu v jihosicilském městě Pozzallo dorazila další loď s migranty. Na palubě plavidla německé nevládní organizace Sea Watch bylo 406 lidí, které posádka nabrala při sérii operací u břehů Libye. Z údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) vyplývá, že do Itálie letos připlulo už skoro 50.000 běženců, z nichž asi polovina pochází z Tuniska, Egypta nebo Bangladéše.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je pátek 20. května 2022

Očekáváme v 9:00 26°C

Celá předpověď