Začal proces v případu vraždy místního německého politika

foto Pravicový radikál Markus H., obžalovaný z vraždy místního politika Waltera Lübckeho, u soudu ve Frankfurtu.

Frankfurt nad Mohanem - U soudu ve Frankfurtu nad Mohanem dnes začal za velkého zájmu médií a přísných bezpečnostních opatření proces s pravicovým radikálem obžalovaným z vraždy regionálního politika Waltera Lübckeho, který byl členem německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU). Na lavici obžalovaných usedl také údajný komplic. Proces by měl trvat nejméně do konce října.

Podle agentury DPA je o proces velký zájem. Už několik hodin před jeho dopoledním zahájením se před vrchním zemským soudem ve Frankfurtu tvořily dlouhé fronty. První zástupci médií se podle DPA do řady postavili už v pondělí večer. Vražda politika, která má pravicově extremistický kontext, je v Německu něčím ojedinělým.

Šestačtyřicetiletý Stephan Ernst je v procesu hlavním obžalovaným. Čelí obvinění, že v noci z 1. na 2. června 2019 na terase domu u Kasselu ve spolkové zemi Hesensku zastřelil přednostu okresního úřadu Lübckeho. Před soudem stanul i možný komplic, 44letý Markus H. Žalobci předpokládají, že čin byl spáchán s pravicově extremistickým motivem.

Proces se dnes rozjížděl pomalu, neboť obhájci podle DPA vznesli několik požadavků. Obhájci Stephana Ernsta už krátce po zahájení přelíčení navrhli odklad jednání a kromě toho si stěžovali na údajnou podjatost předsedajícího soudce. Žádost o odročení obhájce Frank Hannig zdůvodnil tím, že podle jeho slov není zajištěna ochrana zdraví kvůli současné pandemii a zároveň je silně omezen přístup veřejnosti.

Později vznesli několik návrhů také obhájci spoluobžalovaného Markuse H. Obhájkyně Nicole Schneidersová požadovala odročení nebo přerušení procesu na několik týdnů. Zdůvodnila to mimo jiné tím, že během krátké doby před zahájením procesu nebylo možné přečíst všechny spisy. Další obhájce Björn Clemens žádal rovnou zastavení řízení proti svému klientovi. Ani několik hodin po začátku stání tak nebylo možné začít se čtením obžalovacího spisu.

Vražda loni vyvolala v Německu zděšení. Lübcke veřejně podpořil kancléřku Angelu Merkelovou v jejím rozhodnutí z roku 2015 přijmout statisíce uprchlíků.

Ernst je podezřelý i z pobodání a vážného poranění iráckého uprchlíka v hesenském Lohfeldenu v lednu 2016. Muž je obžalován z vraždy, pokusu o vraždu, vážné ublížení na těle a z porušení zákona o držení střelných zbraní, jejichž poměrně velký arsenál obžalovaný vlastnil. Markus H. je obžalován z napomáhání k vraždě a porušení zákona o střelných zbraních.

Kvůli koronavirové pandemii u soudu platí pravidla rozestupů, a soud tak umožnil stání přihlížet jen omezenému počtu lidí. Soud z bezpečnostních důvodů odmítl zasedat ve větší síni mimo soudní budovu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

-4°C

Dnes je pátek 15. ledna 2021

Očekáváme v 1:00 -3°C

Celá předpověď