Začal Maraton hudby, v Brně se hraje na ulicích, náměstích i v klubech

foto Festival Maraton hudby začal 11. srpna 2022 na různých místech Brna. Potrvá do 14. srpna. Na snímku Ritmo Factory na náměstí Svobody.

Brno - Centrum Brna rozezněl a roztančil festival Maraton hudby. Potrvá do neděle. Sedmý ročník tvoří 150 koncertů na desítkách různých míst - na náměstích, v klubech i v kostele. Specialitou festivalu jsou venkovní scény v podobě pokojíků navržených umělkyní Kateřinou Šedou. Vystupují v nich zejména buskeři, tedy pouliční hudebníci.

Fotogalerie

Právě v "obývacím pokoji" s parožím a starobylým gramofonem dnes festival začal. V rušné Joštově ulici u tramvajové zastávky Česká zahrál nejprve zpěvák a kytarista Jannis Moras, brněnský rodák s řeckými kořeny. Na stejném místě později zazářil Polák Mariusz Goli, virtuózní hráč na akustickou kytaru, který se sám doprovází na elektronické bicí ovládané nohama.

Na náměstí Svobody přivezli pořadatelé festivalu velký truck, tedy nákladní auto s přívěsem, který se změnil v další pódium. Dnes v podvečer náměstí rozhýbal brněnský soubor Ritmo Factory, který se věnuje moderní bubenické show. "Čerpáme hlavně v Jižní Americe a Brazílii," řekl zakladatel Jakub Škrha. Doplnil, že Brazílie, jakožto země větší než celá Evropská unie, představuje nevyčerpatelný zdroj rytmů a inspirace.

Novinkou letošního ročníku je post rezidenční umělkyně, kterou se stala Anna Fusek, pražská rodačka žijící v Německu. V oblasti klasické hudby je celoevropsky respektovanou umělkyní, věnuje se však také dalším žánrům. Hraje na housle, klavír a flétnu. V Brně vystoupí čtyřikrát, a to s různými hudebníky a v odlišných programech. První koncert dnes odehrála v Uměleckoprůmyslovém muzeu.

"V posledních letech se snažím rozšiřovat svůj hudební jazyk, baví mě zkoumat různé oblasti hudby. Hudební pestrost festivalu tak odráží i můj osobní postoj k hudbě,“ uvedla hudebnice.

Významnou část festivalové nabídky tvoří world music, tedy etnická nebo folklorem inspirovaná hudba z různých koutů Evropy. Přijedou umělci z Rumunska, Lotyšska, Itálie a také třeba uznávaný Warsaw Village Band z Polska. Přesný program zájemci najdou na webu Maratonhudby.cz.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je středa 5. října 2022

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď