Začal 55. Kmochův Kolín, vystoupí Klus i Neckář

foto V Kolíně začal 8. června 55. ročník festivalu Kmochův Kolín, potrvá do 10. června. Na Karlově náměstí vystoupil Dechový orchestr ZUŠ Horní Počernice, na snímku vpravo je dirigentka Lucie Rapčáková.

Kolín - V Kolíně dnes oficiálně začal 55. ročník festivalu dechové hudby Kmochův Kolín. Během dnešního večera vystoupí například Tomáš Klus, uskupení Kronborg Brass z Dánska nebo Kolínský Big Band s hostem Hanou Holišovou. Festival potrvá do neděle, zakončí jej monstrkoncert s hostem Bohušem Matušem.

Letošní ročník oficiálně zahájil starosta Kolína Vít Rakušan (Změna pro Kolín). "Je to zásadní kolínská tradice. Zdůraznil jsem, že dechová hudba má budoucnost i přítomnost a ukazuje se, že se to dá dělat i moderní formou a i z tohoto festivalu se může stát celoměstská slavnost," řekl ČTK Rakušan.

Kromě Karlova náměstí se festival koná také v práchovně, na Kmochově ostrově, v Komenského parku nebo synagoze.

Zásadní změnou oproti minulým letům je, že v pátek se uskuteční koncert všech kolínských orchestrů, které zahrají společně, nebudou hrát každý po hodině jako v posledních letech.

V Kolíně začal 55. ročník festivalu Kmochův Kolín, potrvá do 10. června. Na Karlově náměstí vystoupil Dechový orchestr ZUŠ Horní Počernice. Rozpočet letošního ročníku festivalu je o půl milionu vyšší než loni. Na výdajích má město naplánovaných 3,5 milionu korun, na příjmové stránce jsou sponzorské dary nebo dotace od ministerstva kultury a od kraje, město tak za Kmochův Kolín zaplatí zhruba dva miliony korun. Vstup je od loňského roku zdarma.

Počet účinkujících se pohybuje kolem 1500 hudebníků a 250 mažoretek. Loňská návštěvnost činila kolem 8000 lidí, podobnou očekává Rakušan i letos.

Kromě tuzemských dechových orchestrů na festival dorazila tělesa ze Slovinska, Dánska, Bulharska, Finska, Holandska nebo Itálie. Mezi speciální hosty se kromě Kluse řadí Jaroslav Uhlíř s kapelou, Václav Neckář a Bacily se smyčcovým kvartetem, Pavel Callta nebo Circus Problem.

Festival Kmochův Kolín je věnován památce kolínského rodáka, legendárního skladatele a kapelníka Františka Kmocha (1848 až 1912). První ročník se uskutečnil v roce 1962. Chtěl předvést českou dechovou hudbu a srovnávat úroveň tuzemských, později i zahraničních dechových orchestrů. Postupně se z něj stala ojedinělá přehlídka evropského významu. Tradici festivalu město přerušilo jen v roce 2006.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je pondělí 22. října 2018

Očekáváme v 1:00 6°C

Celá předpověď