Za zrušené kulturní akce se zřejmě budou moci dál dávat poukazy

foto Sukova koncertní síň v novorenesanční budově Rudolfina, klavír - ilustrační foto.

Praha - Pořadatelé zrušených kulturních akcí budou moci odložit patrně až na podzim roku 2022 vrácení uhrazeného vstupného. Lidé navíc budou moci dál žádat organizátory o poukaz na náhradní nebo odloženou akci místo peněz. Vládní novelu, která to předpokládá, schválila dnes Sněmovna s úpravami svého školského a kulturního výboru.

Předloha mění zákon schválený už na jaře a má zmírnit dopady koronavirové krize na kulturu a zabránit krachům pořadatelů. Novelu ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident.

Na odklad vrácení platby za vstupné bude podle schváleného znění platit takzvaná ochranná doba až do konce října 2022. Zákon se bude po účinnosti novely vztahovat na kulturní akce, které se měly konat do konce září příštího roku místo letošního října.

O poukaz místo vrácení vstupného budou moci zákazníci požádat organizátory do konce příštího roku. Voucher dostanou nejméně v hodnotě uhrazeného vstupného. V ochranné době budou muset pořadatelé nabídnout náhradní nebo odloženou kulturní akci ve stejné nebo vyšší hodnotě. Pořadatelé budou muset předplatitele vstupného o jejich právech informovat.

Ochranná doba podle předlohy skončí, pokud pořadatel nevydá zákazníkovi poukaz do jednoho měsíce od jeho žádosti, nebo mu nenabídne náhradní kulturní akci do šesti měsíců od vydání poukazu. Náhradní akce se bude muset uskutečnit do konce října přespříštího roku.

Na okamžité vrácení peněz budou mít podle zákona nadále nárok zdravotně postižení lidé, nezaměstnaní, těhotné ženy, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, lidé starší 65 let a samoživitelky nebo samoživitelé.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je neděle 24. ledna 2021

Očekáváme v 3:00 0°C

Celá předpověď